Kláris
Kláris
Főoldal Hírek Korábbi számaink Színházi kritikák Rólunk Élhető Világ Kapcsolat

Örökké virágáruslány

KÖNYVESPOLC

Fehér József

A Hit ereje

Kanizsa József verseskötete

Mintha imádságos könyvet vennénk a kezünkbe, annyira szép, annyira lélekemelő, hitet és erőt adó Kanizsa József író, költő, meseíró és kritikus „A Hit ereje” címmel megjelent legújabb verseskötete. Jóleső érzéssel nézegeti, forgatja az ember „A Hit éve” jegyében is  fogant, színes fotókkal, rajzokkal illusztrált, száz oldal terjedelmű könyvet. Bárhová is lapozunk benne, vigaszt nyújt, lelkierőt ad minden sora. Magunkkal hordhatnánk, magunknál tarthatnánk, hogy támaszul szolgáljon a hétköznapok gondjaira.
Kanizsa József verseskötete hiányt pótol. Az emberi léleknek mindig is szüksége volt hitre, reményre, melyhez ez a könyv nagy mértékben hozzásegíti olvasóját.
Az öt versciklusba (A hit ereje, Ima Jézus Krisztushoz, Hit és szeretet, Isten és a haza, valamint az Isten tenyerében vagyunk) gondosan rendezett kötet szépen építkezik. Az első ciklus mindkét nyitó költeménye invokáció is egyúttal. „A hit ereje” című verse nyomban megérint bennünket: „E mély csöndben/ sápadt, fáradt arcomat/ fény érintette// Imádkozom/ A Hit ereje/ csordult a szívembe”; a másik verse – mely imádság és könyörgés is egyben – mintha az előzőnek a folytatása lenne: „Uram!/ Adj erőt, hogy e Hittel/ veled tovább éljek/ Érző, hívő magyar/ keresztényként/ hozzád megtérjek…” E ciklus hosszabb verseiben: az  „Emberien igaz béke!!! (Fohász: Hazámért”, vagy a „Talán nem késői ima” címűekben a haza megmaradásáért, az emberhez méltó életért kér a költő szeretetet, békét és  isteni kegyelmet.
A második ciklus mottóját az alábbi idézet adja: „Jézus Krisztus!/ Segíts e Népnek!/ Adj nekik szebb,/ Boldogabb jövőt!”  Ez a részlet a ciklus címadó költeményéből, az „Ima Jézus Krisztushoz” című verséből való. „A bűnünk megváltatott”-ból is álljon itt egy szép versszak, jól példázva Kanizsa József mély vallásos meggyőződését és vallomását Krisztus megváltó szerepéről, küldetéséről: „Lám ácsolt, súlyos fakereszttel/ Viszi népe bűnös terhét/ E bűnös, zúgolódó népért/ Áldozza földi életét”.
A kötet harmadik, „Hit és szeretet” ciklusában élő és elhunyt pályatársakról megemlékező,  valamint a megszentelt templomokról, keresztekről írott gyönyörű verseit olvashatjuk. Mindjárt e ciklus második, „Csodás e földi élet” című versében hitet tesz a költő az élet szépsége, értelme és folyamatossága mellett. Íme: „Oly csodás az ember/ És a földi  Természet/ Most értem igazán:/ A törtet s az egészet/ A nappalt s az éjeket/ A csillogón szépet/ A Jelent, a Jövőt/ Az Élet-végtelenséget.”
A negyedik, az „Isten és a haza” c. ciklusából teljességgel a hazaszeretet árad. Már az első versében, mely az „Ima Szent István királyhoz” címet viseli, a magyar népnek e hazához elvitathatatlan jogára mutat: „Ó, Uram!/ tekints le e szép Honra,/ néped tehetséges, földed gazdag,/ itt élni, Jövőt /teremteni érdemes…/ Ó, segíts e Népnek/ vedd kezedbe sorsunk./Te már tudod:/ az Élethez/ itt van jogunk..!” A Szűzanya oltalmát , védelmét kéri a magyarságra „Segítő Szűzanya” című versében. Elkötelezetten és a legegyszerűbb tömörséggel vall költői küldetéséről a „Vinni tovább” c. költeményében: „Csak vinni tovább/ Apám anyám/ Arcát/ Hitét/ Harcát”. Ennek adja szép példáját Kanizsa József a „Szent László templom előtt állva” című versében. Olyan érzése támad az embernek, mintha Kölcsey Ferenc Himnuszát vagy Vörösmarty Mihály Szózatát olvasnánk a költő pátosztól mentes, mégis csodálatos megfogalmazásában: „Mert szent vagy Uram/ A Magyarok dicső szentje vagy/ Bánatában/ S fájdalmában Néped lábadhoz rogy/ Segíts nekik/  Mert szenvedtek évszázadokon át// Add meg… Add/ e Magyar Népnek elmaradt jussát/ Élhessen/ Emberként boldogan e földön/ S e hazában/ ne legyen senki üldözött”.
Azt hinnénk, hogy már nem lehet tovább emelni, fokozni a hazafiság szép gondolatait, amikor rátalálunk a ciklus utolsó versére, a „Széchenyi lelke fölöttünk” címűre, és kénytelenek vagyunk bevallani, hogy igenis lehetséges a fokozása. E költeményében összefogásra szólít bennünket: „Széchenyi lelke fölöttünk/ Lebeg, figyelmeztet az ősi magyarságra./ Ne legyen kígyó közöttünk./ A magyar jobb sorsát akarjuk egy akarásra.”
Méltó zárása e kötetének az „Isten tenyerében vagyunk” c. ciklusa. Mind a tizenöt költeménye tele van szívvel, szeretettel. A szerelem és a szeretet őszinte vallomása a „Fény-glóriában” című, feleségéhez írott verse: „Kezünk,/ kezünk egymáshoz ér,/ S három szív dobog közel…// Fény-glóriát/ kapunk és te/ szememben szépítkezel.” A versen átragyog az apaság és az összetartozás gyengéd, szép érzése.
Meghatóan gyönyörű az „Anyám” c. költeménye. „Tegnap,/ tegnap még értem gyöngyözött az arca./ Életemért küzdött./ Nagy volt anya-harca.// Ma,/ ma keze ráncos,/ tisztességtől lett a haja ősz,/ s gyűri köténye szélét,/ mint gyermek, aki szégyenlős.// Igen,/ még tegnap én fogtam így a kezét,/ mint ő fogja most/ vas-szorítva az enyémét.”
A „Szívedben a Mindenható” című, (Írótárshoz) alcímű versével szinte minden pályatársat megszólít, hogy küldetésére figyelmeztesse. „Küldetésednek célja van/ Vigyázz e talpat sebző nehéz úton/ Vigyázz szíved s lelki erődre/ Vigyázz és segíts meg minden Magyart/ Egységes nemzet-összefogással mentsük meg e magyar népet,/ e magyar hazát az összeomlástól!!!” A három felkiáltójel az idézett rész végén még inkább hangsúlyossá teszi a nemes célt és feladatot, s mintha azt is mondaná, ha lelkiismeretes költő akarsz lenni, acélozd meg a lelkedet, hogy töretlenül küzdhess a hazáért.
E ciklus utolsó versével, az „Isten kegyelmezz…”-zel imát mond családjáért, hazájáért. "Isten kegyelmezz…, /…Kegyelmezz e Magyar Népnek/ Adj nékik szebb jövőt/ – Megbocsátásra megértek…//
A könyv érdekessége és különlegessége, hogy a versek kiemelésre szánt hangsúlyos szavait a szerző félkövér betűkből szedette.
E gyönyörű kötetet – melyet mindenkinek őszintén ajánlok – Antalfy István író, költő lektorálta. A borítótervet és az illusztrációkat Szabados István, a fotókat Bagladi Róbert és Kanizsa József, a szerző fotóját pedig Antal István készítette. A könyv kiadója: a szerző és C & N Bt., Budapest. Készült 2013-ban.
A könyv hátoldalán a szerző „Uram, köszönöm” című hittel teli, szép verse olvasható. E költeményből vett idézettel zárom recenziómat: „Uram, hagyj cselekedni, Örömöd leled tetteimben,/ S öröm emberként tenni./ Te fénylesz vissza könnyeimben.”
E kötet gyönyörű! Még egyszer ajánlom mindenkinek.

(Kanizsa József: A Hit ereje. Versek „A Hit éve” jegyében. Ill.: Szabados István, fotók: Bagladi Róbert, Kanizsa József, Antal István. M: 11,5 cm x 16,5 cm, K.: a szerző és a C&N Bt., Bp., 2013, 100 p.)

♣    ♣    ♣
 
 
 
KLÁRIS irodalmi-kulturális folyóirat                                >>Impresszum<<                                Minden jog fenntartva!  ©