Kláris
Kláris
Főoldal Hírek Korábbi számaink Színházi kritikák Rólunk Élhető Világ Kapcsolat

Örökké virágáruslány

PRÓZA

M. Csóti Ágnes

Boldogságfa

Tavaszi füttykoncert kísérte az utamat, ahogy az utcára léptem. A rigók úgy ugráltak előttem a fűben, szinte azt kellett figyelni, nehogy rájuk lépjek. Húsz évvel ezelőtt csak reggel hallottam a dalukat, amikor dolgozni mentem, aztán lassan beszoktak a városi parkokba. Mára annyian vannak, hogy messziről hallom a reggeli, a déli és esti dalolásukat a szemközti nyárfa magas ágain. Ahogy a vékony ágon hintázva dalolja dalát – ez az én fészkem, ne gyere te ide! – Sejtelmesen énekelnek, a daluk csak az övék. Aztán a másik szomszéd fán éneklő rigó jogosan dalol neki vissza – nehogy ide tévedj, mert akkor úgyis elüldözlek téged!

A tér közepén a japáncseresznye ágai szinte az arcomat súrolták, az ágak telis-teli rózsaszín szirmokkal, az erős szél miatt szinte virágesőben megyek az úton. Nincs is kedvem máshol lenni, csak itt sétálnék reggeltől estig, ezek között a szép fák között.

A reggeli vásárlást befejezve mentem tovább, amikor az utcán egy kedves csoport közeledett felém. Gyerekek, akiket felügyelet nélkül nem lehet az utcára engedni. Mozgásukra nem a gyors futás jellemző, ők kicsit sérültek, ki ezért, ki azért, és ha lassan is, de békésen haladtak a fák között a járdán.

Amikor egyvonalba értünk, a kissé füves terület szélére léptem, és hagytam őket elvonulni. Volt, akit kocsiban toltak, mások, akik a kicsiknél kissé nagyobbak, és a három felnőtt, akik a többiekre vigyáztak. Szavukat nemigen értettem. A kis csoportot már máskor is láttam, akár a téli napsütéses délelőtti órákban.

Bementem a butikba vásárolni, közben a kis csoport a Thúry György tér felé vette az irányt. Nem sokáig voltam az üzletben, de vásárlás után megint ott kellett átmennem, hogy hazaérjek. Akkor láttam meg újra őket. A tér egyik szép nagy fája alatt álltak. Virágzó japáncseresznye lelógó ágai varázslatba ejtették Sanyikát, a csoport legmagasabb tagját.

Ő elég magas volt ahhoz, hogy az egyik lelógó ágat elkapja. Hatalmas lelkesedéssel rázta a fa alatt álló és a kocsiban ülő kis társaságra a szirmokat.

Sanyikán látszott, mennyire boldog. Nagyokat ugrált, és lelkesen elnyújtott hangon kiabált: – Látjátok, látjátok, hogy hullanak a virágszirmok! – Rázta az ágat, örült és nevetett. A szél vitte, és pillanatok alatt a sok virág szinte belepte a fa ágai alatt álló vidám társaságot.

Sanyikát próbálták csillapítani. Boldogsága és lelkesedése, hogy egyedül milyen szép virágesőt csinált, sehogy nem akart csendesedni. Örült, majd lelkesen tapsolt, amikor egy ág éppen leszakadt, és egy újabb felé próbált ugrani.

 – Sanyika, elég lesz már! – szólt az egyik nevelő.

Persze a kicsinyek ujjongtak, harsányan nevettek, biztatták Sanyikát – még, még! – mert nekik nagyon tetszett a virágeső. Boldogságtól csillogó szemmel álltak a virágzó fa alatt. Szerencsére a következő ág már olyan magas volt, hogy azt Sanyika nem érte el, és lassan csillapodott a kis társaság vidámsága is. Akkor érkeztünk egy másik fiatal hölggyel a hangos csoporthoz. Lelkesedésük ránk ragadt, mosolyogva kerültük ki őket.

Azt, hogy a virágszirmokból még én is kaptam, csak férjem vettem észre. Amikor csomagjaimat lepakoltam, és a hajamból kiszedett egy rózsaszín virágot:

– Te virágos hölgy, hol jártál, hogy virágszirmokkal van tele a hajad?

– Óh, láttam ma a boldogságfát. Csak úgy hullottak ránk a csodálatos virágok. Ettől lettünk mi boldogok, és mindezt egy beteg kisfiútól kaptuk, aki a téren a japáncseresznye szirmait szórta ránk.

*


.
 
 
 
KLÁRIS irodalmi-kulturális folyóirat                                >>Impresszum<<                                Minden jog fenntartva!  ©