Kláris
Kláris
Főoldal Hírek Korábbi számaink Színházi kritikák Rólunk Élhető Világ Kapcsolat

Örökké virágáruslány

KÖNYVESPOLC

Györgypál Katalin

Versek, mesék innen és onnan 

Stefanic Ferenc Alexander kötete

Stefanic Ferenc Alexander első kötetét, ha kézbe vesszük és belelapozunk, máris szembetűnik a témák és stílus sokfélesége. Elolvasva azt mondanám, inkább 16 éven felülieknek, bár van „igazi” mese is benne kisebbeknek, ilyen a „Manó úr”. De van egészen lírainak vehető írás is. A szerelemről sokat olvashattunk életünkben, de itt (Mi az a szerelem?) a szerző számos szempontból írja le, természetleírással kezdődően. Először a kavicsnak a patak mesél egy eltévedt fiú és az angyalarcú tündérlány szerelméről, ami nem teljesedhetett be a lány megrémülése miatt. Aztán a szél, majd egy öreg tölgy, egy felhő, de még a Nap is elmondja véleményét a szerelemről, amely lehet fájdalom, félelem, hatalom vagy csoda – mert a szerelem mindenkinél mást és mást jelent. A szerelem „szóban szó, hangban hang, képben kép”…

A kötet legelső verses meséje az Életre kelt porcelánbábu című szintén szerelemről szól – kirakatban a báburól, lányról.

Az élet című verse felnőtteknek is szólhat: „Az életben vannak örömteli, meghitt, szépséges pillanatok – Mi(ke)t csak meg kell látnod, fognod, tapintanod”…

A kötet összesen 20 művet tartalmaz, közülük 8 vers vagy verses mese. Az említett Manó úr c. mesén kívül olvashatunk a halállal kapcsolatos művet, a Kláris már közölt verse, a Padon ülő angyal Nagymamája emlékére íródott; a Szolga nyelve című verse kissé régies stílusban a haza szolgálatáról, a Ha ezt látnád… Petőfihez írva c. vers a magyarok sorsáról, a hazaszeretetről szól.

A prózai művek közül több rímes próza. Az itt szereplő első írás A kóbor szellő című, amely igazából mese tanulsággal: a pusztító Vihar miatt az addig jót akaró és hasznos Szellőcskét sem tűrik meg a városban, nélküle pedig elárvul, megszűnik az élet. A Favágó c. mese is tanulságot rejt: nehézre fordult időben sem szabad feladni a reményt.

Idézetekkel, mondásokkal tűzdelt tanító történet a következő, a Dofaal, az útkereső című: a magasfokú iskolai tanulmányait éppen befejezett diák nem talál társakra, munkára, amíg gőgjét, előítéleteit és spekulációit el nem veti. Ebben egy „beszélő fa” segíti.

Hosszabb írás A hóember meséje, amely sok hasonlattal, képpel elénk varázsolja a havas tájat: „Óriás fenyők s ritka lombú bokrok csipkézik e zord mezőt, és tompa tükörrel éles sziklák állnak tótágast benne, mik úgy merednek az ég felé, akár az agyarak egy grizli szélesre tátott szájában.” Romantikus, izgalmas, szerteágazó történet ez, van benne medve, mókus, fáradt kutyafalka, szán és farkashorda… és természetesen „barna gombszemű lány”. A lányt a farkasok elől egy hóember menti meg… és kunyhóban emberek. Ismét a hóember segít, a lány könnyei nyomán pedig zöldellő tavasz ébred. A hóember helyett délceg fiatalember, szerelem… Igazán fantáziadús történet, fiúknak bizonyára különösen érdekes.

Különös történet a Kristály könnyek: a kisfiú lázálmában félelmes dolgoknak tanúja. A shzerző áltak kitatlált „nyelvezet”-en is olvashatunk benne, ami lehet akár misztikum is, Borzac alakja félelmet keltő, aki felszabadítja „suttogó lényét”. Megjelenik Gabriel arkangyal is. Álmában a kisfiú „egy olyan lény…, ki újra és újra megszületik egy új testben, hogy lelkének tisztaságával a szenvedőknek fényt és örömet teremtsen”. A neve pedig Iahhel. (Iahhel – Isten 62. neve, a tudás vágyának isteni angyala…) Az álomban a kisfiú feláldozza magát egy másik gyerekért – ám felébred, megmenekült a haláltól.

A történet folytatása a Kristályszív című prózája, talán még rejtélyesebb – egy Metró belseje lehet. A kisfiú, aki súlyos fejsérülést szenvedett, itt már felnőtt. Megjelenik Borzac – sötét lesz, megáll a szerelvény. Tűnődik, talán látomások gyötrik? Orvoshoz megy – és még rejtélyesebb dolgok történnek. A kristályszív – ez az átok tartja fogva. Olvashatunk az Angyalok könyvéről is – összességében azok élvezhetik ezt az írást, akik szeretik és otthon vannak az angyalok világában.

Az Elveszett mosolyban megint egy angyal jelenik meg, aki az embereket figyeli, és szeretné megfejteni az emberi könnyek értelmét, azt, hogy miért tűnik el rövid időn belül a mosoly az emberek arcáról. Az angyal megérti: „Más olvasni, hallani a szerelemről, szeretetről, és más megélni”…

Szomorúan végződik a Hunyorka és Zsizsegő c. történet. Hunyorka – igazából itt, a természetben – amit megint csak igen plasztikusan ír le a szerző – a fekete hunyor virágot mutatja be nekünk, ami más néven a karácsonyi rózsa. Zsizsegőnek pedig az esővizet nevezi el Hunyorka, ami nélkül nem tud élni: ahogy ráesik az eső, felülről zárja magába. És amikor Hunyorkát kimentik a ledózerolni szándékozott területről, egy lakásba viszik és gondosan locsolgatják alulról a tövét – Hunyorka elszárad.

A Látlak-e még? (alternatív mese) c. írás is szomorú. Népiesnek szánt történet egy apró falucskából, ahol a férfiak durvák és isznak, és az apa szabja meg lánya sorsát: kihez menjen férjhez. A lány azonban megszökik valaki mással, a férfi pedig a lány anyja fölött szabadon ítélkezhet a lány szökése miatt.

Egészen más jellegű, jelesül természettudományos ismereteket átadni szándékozó történet a Titkos tiltott szelence – egy tipikus kamaszfiú találja meg az üveggolyókat, amiken keresztül apja tanításai jutnak el hozzá az emberi szívről, a gravitációról – apja hányszor feldobta őt kicsi korában! –, az óceán sós vízéről. Kedvünk támad utánanézni ezeknek szakkönyvekből is.

A kötetet egy hosszabb elbeszélés zárja Fecske és Herceg címmel, sok autentikus cigány szóval és a cigány névadás hagyo-mányaival is. A részletesen leírt, durva és iszákos cigánycsalád rablásból, lopásból, betörésből él, ami ellen a kisebb fiú, Herceg fellázad, és végül elmegy. Bátyja, Fecske addig is védte, és segít megszöknie is. Fecske részben anyja miatt otthon marad, bűnöző lesz, és végül a börtönben találkoznak, amikor Herceg – 25 év múlva – „méltóságos ügyvéd úr”-ként jelenik meg, hogy segítsen bátyjának. Elég naturalisztikus és meseszerű történet (de valóban igen üdvös volna még több cigány származású értelmiségi…)

Mindezek után, végiggondolva a nagyon sokféle témát, leírást, fordulatot, stílust, talán nem is csodálkozunk a kötet címén (Versek, mesék innen és onnan) és a borítókon a mosolygó szerző fotóin.

A kötetet bizonyosan nem lehet egy ültünkben elolvasni! Érdemes időt és energiát szánni rá, és akár utána olvasni szavaknak, kifejezéseknek, vagy akár az angyaloknak (és a Bibliának).

[Stefanic Ferenc Alexander: Versek, mesék innen és onnan. K.: Vertas Trade, 2023 (é.n.), 140 p.]

*


.
 
 
 
KLÁRIS irodalmi-kulturális folyóirat                                >>Impresszum<<                                Minden jog fenntartva!  ©