Kláris
Kláris
Főoldal Hírek Korábbi számaink Színházi kritikák Rólunk Élhető Világ Kapcsolat

Örökké virágáruslány

ESSZÉ

Benke Mária

Tudásvágyunk…

Életünk során ezernyi dologra rácsodálkozunk, s ha kíváncsian járunk-kelünk világunkban, a tudásszomj egyre nagyobb lesz bennünk…

Ma már sok forrásból tudjuk tudásvágyunkat kielégíteni, lexikonok, internet, szabadegyetem a televízióban, s még sorolhatnám, vagy beülünk az iskolapadba, és a minket érdeklő témákban tanulunk, kutakodunk, tudásunkat, ismereteinket bővítjük…

Nagyon különbözőek vagyunk mi emberek, mert meghatározó, hogy milyen családba, környezetbe születtünk s nőttünk fel…

Ha értelmiségi családban láttuk meg a napvilágot, akkor teljesen más irányú a tudásvágyunk, mintha munkás, vagy paraszt családban cseperedtünk felnőtté…

A szüleink, környezetünk érdeklődési köre befolyásolja a mi életfilozófiánkat és tudás iránti igényünket.

Ha többre vágyunk, mint amiben éltünk gyermekkorban, az is kitűnik egy idő után, és akkor saját életünknek leszünk a kovácsai. Magunk kezdjük el formálni, alakítani az életünket, aszerint, hogy milyen ismeretek érdekelnek, milyen tudásra vágyunk.

Munkánk, életvitelünk is függ a tudásszomjunktól.

Számtalan tényező befolyásolja, hogy mire vagyunk kíváncsiak, megmutatni magunkat, hogy mire vagyunk képesek, vagy elhivatottak. Mennyire vagyunk nyitottak az élet dolgaira, az újdonságokra, a technika vívmányaira stb.

Azt gondolom, hogy alapvető különbségek vannak a tudásvágyunkban a többi embertől, csak nagyon szerencsés esetben találkozunk hasonló érdeklődésűekkel, akikkel barátságok, szerelmek szövődhetnek, mert – úgymond – „egy nyelvet” beszélünk…

Vég nélkül sorolhatnám, hogy ha pl. egy embert érdekel, s mindent tudni szeretne a csillagászatról, az utánaolvas, jön-megy kielégítetlen vággyal, hogy többet tudjon meg e témáról.

Ha a környezetében élőket ez a téma nem érdekli, vagy az élete párját sem, akkor előbb-utóbb egy szakadék tátong köztük, nem tudnak miről beszélgetni, mert távol van mindkettejük érdeklődési köre, tudásvágya a másiktól.

A barátságok, párkapcsolatok szövődése elsősorban a közös érdeklődésre kellene, hogy épüljön, mert akkor a tudásvágyuk is hasonló lesz, s együtt szárnyalhatnak abban a témában, ami mindkettejüket érdekli, lehet ez irodalom, zene, vagy technikai ismeretek…

Összességében – szerintem – legyünk kíváncsi, nyitott emberek a világ dolgaira!



♣    ♣    ♣
 
 
 
KLÁRIS irodalmi-kulturális folyóirat                                >>Impresszum<<                                Minden jog fenntartva!  ©