Kláris
Kláris
Főoldal Hírek Korábbi számaink Színházi kritikák Rólunk Élhető Világ Kapcsolat

Örökké virágáruslány

KÖNYVESPOLC

Stancsics Erzsébet

Mélység fölött

Lászki Erzsébet kötete

Tíz év alatt a szerzõ újabb, immár ötödik kötetét olvashatjuk, ami igazán bõ termésnek mondható! Erzsike olyan ember, mint akit idõnként hátára kap egy megpendült napsugár és addig fut vele, amíg õ kipirult arccal lehuppan róla, hogy verset írjon. Közben mosolyog, és ez a mosoly átüt minden bajon, gondon, amitõl azok, talán egy kicsit, meg is szépülnek. Mert kilépni belõlük úgysem lehet, de felvenni és el-hordozni egy életen át szükséges.

Jó kutatni, keresgélni írásai között, kóstolgatni ízét, zamatát, mérlegelni a sorok között életének sok-sok tapasztalatát. A költõ aprólékosan rögzít minden pillanatot, hogy az emlékdarab látványa bennünk eleven maradjon, s a fészkelõdésre késztetõ képek ne hagyjanak senkit nyugodni. Mert a sorokban erõ van és szókimondási vágy! Ilyennek érzem a Szürke köd c. versét is, melyet így fejez be: „Nem tart örökké a köd, sem az öröm. / Küzdelem, sóhaj s újabb küzde-lem jön.” Mini-szociológiai tanulmánynak is beillik a Zsúfolt villamosok c. verse: „Vállak feszülnek/ egymás ellenében,/ s mellkasnak szegzett/ pisztoly-tekintetek./ És föl, a magasba/ a segélyért nyúló,/ kapaszkodó kezek”.

Verseiben hol a fiatal lány, hol az asszony, hol az élete delelõjén átlépõ, onnan visszatekintõ ember beszél, hol a közösségben élõ, érzékeny egyén. Egész élete óvodapedagógusként és családanyaként telt el, melyet igyekezett mindig a legjobb tehetsége, ereje és lelkiismerete szerint ellátni. Nem csoda, ha gyönyörûen, esszenciaként jelenti ki élete tapasztalatát a Túlról c. versében: „A Lét láthatatlan/ oldaláról, túlról,/ ti, az örök család/ nyújtsatok kezet./ Mutassatok utat/ rossz, megbolondult/ iránytûink helyett.” Óhatatlanul eszembe jutnak Churchill szavai (amelyek megfogalmazatlanul ugyan,) de bizonyára hasonlóak lehettek Lászki Erzsébet életfelfogásában is: „Sosem féltem a tettektõl, csak a tehetetlenségtõl!” Ismerve verseit, életszemléletét, emberségét, biztos vagyok benne, hogy életének szellemi és fizikai aktív korszaka sosem fog befejezõdni.

Remek dolog olvasni a természetrõl, évszakokról, a kertjérõl írt verseit. Még ezekben is megrázó párhuzamot tud vonni jelen életünk, kultúránk, türelmetlenségünk pusztító tendenciáival. Ezt írja az Õsz c. versében: „Sárga, barna/ leveleket sodor,/ ködöt pipál vele./ Homályos a Nap/ párás szemüvege./ Nincsenek madarak,/ az ég üres, kihalt,/ csak az idõ köröz/ szél-karvalyaival.”

Lapozom a könyvet, és nem tudok betelni sokféleségével. A betûkben formált gondolatok olyanok, mint mákszemek napfény színû kalácsban. Aztán, továbblapozva, finom szellõ lélegzik, és puha szárnyával hajol az olvasó fölé. Olyan magától értetõdõnek és természetesnek érezzük a gondolatait, mintha bennünk születtek volna. Témáinak egyensúlya úgy áll be, mint a mérlegre tett valóság. Azt mondják, ha könnyûnek találod, amit mások nehéznek, akkor tehetséges vagy. Bizonyára ez vonatkozik Lászki Erzsébet költészetére is: a tehetsége, ami által természetes könnyedséggel adja át súlyos, megszívlelendõ tapasztalatait, továbbgondolkodásra késztetnek. Korrektsége, emberszeretete, segíteni akarása átsüt minden során.

Talleyrand, francia filozófus azt írta: „A szavak arra valók, hogy elrejtsék gondolatainkat.” A költõnõ inkább arra használja fel õket, hogy kitárjon velük egy ajtót, amelyen át beléphetünk egy termékeny emberi élet kincsestárába. Nem zárja kulcsra elõttünk a suttogó gyermekkor kertjét, mely fölött sosem engedi megszürkülni az eget. Nem szûkül az út sem, amelyen jár, nem éri be kevesebbel, hogy könnyebb legyen lépteinek súlya. A rosszat is csak annyira engedi közel magához, amíg felvillantja vele a figyelmeztetést, az óvást.

Lászki Erzsébet versei talán azért is születtek, hogy a soha meg nem álló idõt kicsit megfékezze, hogy mi, olvasók még gyönyörködhessünk benne, mielõtt becsukjuk a könyvet.

(Lászki Erzsébet: Mélység fölött. Versek. Hungarovox Kiadó, Bp., 2016, 106 p.)


♣    ♣    ♣
 
 
 
KLÁRIS irodalmi-kulturális folyóirat                                >>Impresszum<<                                Minden jog fenntartva!  ©