Kláris
Kláris
Főoldal Hírek Korábbi számaink Színházi kritikák Rólunk Élhető Világ Kapcsolat

Örökké virágáruslány

KÖNYVESPOLC

Kanizsa József

Mentsük meg Tomit!

Fehér József ifjúsági meseregénye

Szeretem Fehér József novelláit, gyermekmeséit olvasni, persze a felnőtt és gyermekverseket is. Művei hihetetlen belső energiát sugároznak át akár a múltból, akár a jelen életvitelből, érződik belőlük valami különleges „szellemi erő”. Novelláinál el-elmerengek s visszajutok a móriczi világba, máskor itt vagyok a csongrádi tájon, a tanyavilágban, a valóságos mindennapi élet sűrűjében, vagy a Tisza csodás „élet-bölcsőt” ringató partján, erdős vidékén…

Most éppen egy ifjúsági meseregényt dedikálva adott át a szerző: a Mentsük meg Tomit! című könyvet. E meseregényt egy volánbuszozás alatt el lehet olvasni. Vagy a diák lámpaoltás után az éjjeli lámpa fényénél elalvás előtt elolvashatja… Én autóbuszon olvastam el először. Végig olvasmányos volt és elgondolkoztató… Mondaná az ember, hogy ez „mindennapi történet”. Ez igaz, de hogy ez a mesével felér, másik történet, és belecsöppenni a valóságba… Igen, ez Fehér József.

Éppen tanévnyitóra gyűltek össze a diákok az iskolánál, amikor egymást várták az osztályokban már korábban összeszokott osztálytársak, nevezzük őket most barátoknak. Itt tudják meg, hogy Várady Tomi szülei elválnak, s lehet, hogy Tomi kimarad az iskolából, vagy megpróbálja ezt a „harci állapotot” fölvenni. Barátai is csodálkoztak a váláson, de azon még jobban, hogy Tomi emiatt nem akarja folytatni a tanulást, mert az osztálynak egy értékes, jó képességű tanulója. Tomi végül is elment, a srácok unszolására bement az évnyitó szentmisére is, ahol nem tudott már odafigyelni a liturgiára, azon járt az agya, hogy mondja el a fiúknak, hogy kimarad, nem fog iskolába járni?

A mise végén a fiúk elé állt, és azonnal kimondta:

„– …Csak miattatok jöttem el – magyarázta – …mert úgy döntöttem, nem akarok többet iskolába járni. Még utoljára találkozni akartam veletek.

A fiúk le akarták beszélni erről az elhatározásról, de nem sikerült. Másnap valóban nem jelent meg az osztályban, s a fiúk elhatározták, hogy délután elmennek meglátogatni és újból megpróbálják meggyőzni, hogy nem ez a módja, hogy a válás ne történjen meg. És hogy Gizi néni is őt akarja nevezni az Ifjú Matematikusok Olimpiájára… „Tamás az ablakból még bosszúsan nézett utánuk, s látta az ujjaik közt pörgették, forgatták a kosárlabdát… Észre sem vette, hogy leragadnak a szempillái, és úgy, ahogy volt, mély álomba merült.”

S jött a Tündérország, Miamanó, a kívánságok és „hétpróbák” teljesítése… A nyolc Miamanó-s történet nagyon tanulságos mesés, gyerekes történetekről szól, s e fejezeteket minden diáknak, felnőttnek ajánlom, hogy figyelmesen olvassák el. Ezekben a fejezetekben benne van a diákokat felkészítő élet-filozófia finom rezdülése, csak oda kell figyelni az író szép kifejezéseire, fantáziadús mondataira.

A befejezés happy enddel ér véget: végül is az Anya és Apa kibékülve mentek haza, és ez az álomnál is szebb volt, ez volt a valóság.

E könyv nagyon is tanulságos, érdemes végigolvasni és a gyermekek figyelmébe ajánlani.

E tanulságos ifjúsági meseregényt illusztrálta: Vörös Édua.

(Fehér József: Mentsük meg Tomit! Ifjúsági meseregény. K.: Kárász József Irodalmi Kör, Hódmezővásárhely, 2015, 64 p.)



♣    ♣    ♣
 
 
 
KLÁRIS irodalmi-kulturális folyóirat                                >>Impresszum<<                                Minden jog fenntartva!  ©