Kláris
Kláris
Főoldal Hírek Korábbi számaink Színházi kritikák Rólunk Élhető Világ Kapcsolat

Örökké virágáruslány

ESSZÉ

Benke Mária

Maximalizmus…

Maximális? – vagyis a legtöbb?

Maximalista, a teljességre törekvő?

Mindig mindenben keresi a legjobbat, a legtöbbet, precíz a munkájában, életében, lehet rá számítani, tehát azt mondjuk rá, hogy maximalista…

Vajon aki tényleg az, hogyan érzi magát?

E kérdést azért tettem fel magamnak, mert én is maximalista vagyok, mióta az eszemet tudom, mindig a jóra, sőt a legjobbra törekszem mindenben…

Már kisgyermekként is megfelelési kényszer volt bennem, mindig a legjobbat akartam adni tanulásban, segítségnyújtásban, csak akkor ezt még nem tudtam, hogy maximalista vagyok.

Ha szorgalmasan tanultam és jó jegyeket vittem haza, akkor otthon megdicsértek, ez jó érzés volt, ezért mindig törekedtem a maximumra.

Később felnőtt életemben sem elégedtem meg soha a középszerű-séggel, csak akkor voltam jól, ha ezerrel égtem és a maximális teljesítményt hoztam ki magamból életem minden területén…

Sajnos, az elvárásaim másokkal szemben is maximálisak voltak, így nem voltam mindig jó vezető, mert többet vártam el a környezetemtől is, mint amit produkáltak, vagy – talán – amire képesek voltak.

Anyám sokszor mondta bölcsen, hogy a lécet nem szabad két méterre rakni, ha valaki csak „egyhuszat” tud átugrani… Olyankor kell emelni a tétet, de csak annyira, hogy motiválja az embereket.

Lehetetlent nem szabad elvárni senkitől. – Te egy őrült maximalista vagy, tönkreteszed magad… – mondta szegény anyám (lelki füleimmel ma is hallom szavait).

Visszatekintve az életemre úgy gondolom, hogy nem baj az, hogy maximalista voltam-vagyok.

Tanultam, dolgoztam, gyermeket neveltem, háztartást vezettem, és emellett még hobbim is volt, amire az alvásidőből csentem el egy kevéske időt…

Mikor férjhez mentem, azt gondoltam, hogy én jó gyereke vagyok a szüleimnek, jó felesége a férjemnek, a legjobb anyja a gyermekemnek és a munkahelyi elvárásoknak is felsőfokon megfelelek.

No de mindig jött hozzá sok egyéb, ami a felsoroltakkal jár, például a fehérneműt, zoknit is vasaltam, minden nap főztem, hetenként nagytakarítást végeztem stb. Anyám azt mondta, hogy tartalékoljam az erőmet, mert egyszer csak kimerülök, elfogy az energiám, és a maximalizmusomat „megsüthetem”. Csak nevettem a szavain, hiszen az „ide nekem az oroszlánt is”  érzésekkel éltem.

Mikor láttam, hogy nagyjából, feléből-harmadából végzi anyám a háztartását, akkor rákérdeztem, hogy mi történt, hiszen régebben ő is nagyon alapos volt. Azt válaszolta, hogy „elfáradtam, kislányom, most már csak ott takarítok, ahol a papok táncolnak…”

Manapság már én is lejjebb adtam a maximalizmusomat,  eszembe ötlött anyám mondása, s elgondolkodtatott… hogyhogy? – ahol a papok táncolnak? – hiszen a papok nem is táncolnak, vagyis akkor nem takarítunk sehol? – gondolkodtam, és elnevettem magam…

Igen, változunk, fáradunk, múlnak az évek felettünk, elvárásainkat módosítjuk, örülünk, ha a legszükségesebb dolgokat képesek vagyunk elvégezni, mert hamar elfáradunk, elhasználódtunk…

Vajon ha korábban nem vagyok maximalista és nem hajszolom agyon magam, most erősebb-egészségesebb lennék?

Ki tudhatja? Ezekre a kérdésekre már soha sem tudom meg a választ.

A maximumra azért természetemnél fogva ma is törekszem, például a pontosságra, ígéreteim betartására, sajnos másoktól is ezt várom el…

Sok dolog kapcsolódik e tulajdonságomhoz, amit ha mérlegelek, inkább jónak ítélek, mint rossznak. Összességében azt hiszem, a maximálisra törekedni alapjában véve jó dolog…

♣    ♣    ♣
 
 
 
KLÁRIS irodalmi-kulturális folyóirat                                >>Impresszum<<                                Minden jog fenntartva!  ©