Kláris
Kláris
Főoldal Hírek Korábbi számaink Színházi kritikák Rólunk Élhető Világ Kapcsolat

Örökké virágáruslány

KÖNYVESPOLC

Fehér József

Meditációk (részlet)

Király Lajos kötete

Élményekkel teli, csodálatos utazásnak lehetünk részesei, amikor kezünkbe vesszük Király Lajos: „Meditációk” című harmincegyedik kötetét, mely legújabb verseit, vallomásait, versfordításait és fényképes úti beszámolóit tartalmazza. Mitől meditációk a könyvben található alkotások és úti élmények? A kötet szerzője szerint attól, hogy minden író,  költő, így ő is elmélkedik, meditál a világról, önmagáról és a körülötte zajló eseményekről. E megismerő folyamat során válik teljessé egy-egy vers, próza vagy éppen egy önvallomás. Hiszen maga a „meditációs folyamat” is egy utazás.

A Margit-híd című költeményének alábbi részletében – melyet a kötet nyitóverseként találunk, és  Guillaume Apollinaire „A Mirabeau-híd” versfordításának parafrázisa – Király Lajos gyönyörű hitvallását olvashatjuk az életről és a költészetről. „Áldott szerelem te ifjan oly bohó / Szerelem te / Vagy az örök változó / Reménykedsz és küzdesz akár e folyó” – írja hévvel, lelkesen.  Nála a szerelem az a tűz, az a láng, mely ott lobog minden elhivatott író, költő lelkében, szépséges alkotásokká alakítva át érzéseiket, gondolataikat.

Ebben a kötetében a 2014 augusztusa és a 2015 decembere közötti másfél éves időszak elmélkedéseit, eseményeit időrendi sorrendben eleveníti fel a saját szemszögéből. Az „Áldatlan áldott eső” c. költeményében azt érzékelteti velünk, mintha az értelmetlennek látszó dolgok mögött valami felsőbb akarat húzódna meg, amit az elszenvedő ember aligha érthet meg. Íme a vers első két sora: „Az eső hull csak egyre hull / Szívedbe hull lelkedbe hull”. S az utolsó két sora: „Az eső csak egyre hull / Hull csak hull irgalmatlanul”. Erre szoktuk mondani, hogy Isten útjai kifürkészhetetlenek.

„Az édenkert elvesztése”. Már e szimbolikus cím is utal rá, hogy több mindenről szól ez a költemény, mint amit első olvasásra megtudunk belőle. A szomorú történet szerint a balga örökös kertépítőkkel kivágatta a neves költő szomszédságában lévő, illatával, látványával szívet-lelket pezsdítő kertet. „Fűrész zúgott: fák jajdultak, / dőltek, hulltak nagy halomba: / hullott a férges és erős, / földön haldokolt a lombja!” Mintha azt mondaná ezzel, aki ilyesmit elkövet, az minden gonoszságra képes, mert az ilyen embert csakis az önző cél, saját érdeke hajtja. Jelen esetben a sok mázsányi tűzifa. A mögöttes gondolat pedig csakis az lehet: amióta ez első emberpár kiűzetett a Paradicsomból, szenvedéssel teli, kiszolgáltatott életet kapott magának és utódjainak büntetésül.

(...)

(A címlapon Kreischer Nelly „Meditáció” című számítógépes festménye látható. A fotókat Király Krisztina, Király Lajos, Király Lajosné és Yannick Resch készítette. A könyvet a Biró family Nyomda és Könykiadó jelentette meg 2016-ban, 228 oldalon.)

♣    ♣    ♣
 
 
 
KLÁRIS irodalmi-kulturális folyóirat                                >>Impresszum<<                                Minden jog fenntartva!  ©