Kláris
Kláris
Főoldal Hírek Korábbi számaink Színházi kritikák Rólunk Élhető Világ Kapcsolat

Örökké virágáruslány

KÖNYVESPOLC

Kanizsa József

(A) bevárható holnapután (1939–2015)

Antalfy István kötete

A majdnem hatvan évi irodalmi pályám alatt az egyetlen költő, akivel könyvei megjelentetésének kezdetétől napjainkig van kapcsolatom, ismerem verseit a különböző folyóiratokból. Sőt, már a hetvenes években a pozsonyi Új Szóban is együtt jelentek meg írásaink – e számokból is jó néhány megvan az archív anyagomban. A közös megjelenések hoztak össze bennünket, talán Isten is így akarta... Első könyve Visszhang nélkül címmel jelent meg (Kürthy Sándor közös ismerős rajzával, illusztrációval; Házinyomda GMK, Kecskemét, a felelős kiadó Fehér Dezső utána is számtalan kötetet segített napvilágra.) S a második, a Csonkagúla, Mammuthegy  már műfordításokat, novellákat, versfordításokat tartalmazott. A negyvenöt kötet között több novelláskötet, meséket, mesefordításokat, versfordításokat is tartalmazó kötet jelent meg.  A negyvenöt kötet közül több kötethez előszót vagy recenziót is írtam, ezek a Kláris folyóiratban jelentek meg. Több kötet Krúdy-kiadásként jelent meg, az impresszumban lektorként is szerepel a nevem.

Negyvenötödik kötete a legújabb, (A) BEVÁRHATÓ HOLNAPUTÁN (1939–2015) hetvenöt év „terméséből” egy nagyon szép válogatás 432 oldalon. A kötet felnőtt versválogatás idő-rendi sorrendben, a kötet végén pedig műfordítások találhatók.

Antalfy István magas kort megérve a szép-korúak életét éli teljes, tiszta szellemi tudatában, és ma is ugyanúgy írja a szebbnél szebb, értékesebbnél értékesebb verseit. Ma is ugyanúgy szerkeszti a Volt Hadifoglyok Bajtársi Szövetségének lapját, a Hadifogoly HÍRADÓ-t és az EMLÉKEK, SORSOK című antológia sorozatot… Korábban több évtizedig szerkesztette az AGRIKON című üzemi lapot. E hetvenöt évnyi hosszú életpályán volt hullámvölgyben is, ezekben az időkben is, és ma is mellette állok és írásra biztatom, versei, műveinek megjelentetésére ösztönzöm. A hosszú Krúdy köri, baráti kapcsolat mellett igazi irodalmi, szakmai kapcsolat alakult ki. Lám, itt az eredmény, a negyvenötödik kötet, a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával megjelenhetett ebben az „érett szép-korban”. Ebben a korban is kell a siker, az örömöt hozó siker, hogy feledtesse vele a hadifogság miatt megcsonkított fiatal évek elvesztését. Az elmúlt évtizedekben a Krúdy Gyula Irodalmi Körtől minden kitüntetést megkapott, a legmagasabbat, a Krúdy-arany emlékérmet is. Korábban már a Pilinszky-díjat is, majd a Magyar Kultúra Lovagja, és a létező KLÁRIS-díjakat is megkapta. Egyet sajnálok – szerzői megjegyzés –, hogy Kecskemét várostól, elöljáróitól, ahol él, alkot évtizedek óta, még nem kapott elismerést.

Ahogy fönt említettem, a kötet válogatott verseket tartalmaz 1939-től 2015-ig bezárólag. Szememben mindig nagyot nőtt azzal, amikor egy-egy nagyon szép szonettjét elolvashattam. Már korai, ifjúi életében tökéletes szonetteket írt, majd később, 2008-ban a KRÉTAKÖR című 191 oldalas kötetben csak szonettek jelentek meg.

A mostani kötetbe beválogatott versek válogatásához is nagyon nagy lelkierő kellett, melyik vers kerüljön megjelentetésre, melyik ne. Ebben a szerző szubjektív, talán a válogatáskor benne megerősödött vers iránti szeretetet, vagy talán még egy kicsit tematikus elv is dönthetett. De az a lelki gazdagság, ami Antalfy István költői énjében munkálkodik,  mindig erősen megmutatkozott a versek gondolatiságában, az őszinte mondanivalókban. Az a tisztaság, az az őszinteség nagyon is uralta, uralja a versek szívhez szóló erejét. A hétköznapi élet pillanataiból amolyan pillanatképeket vetít a versekbe, s ezt nekünk, olvasóknak ki kell olvasni, meg kell látni, magunkban el kell raktározni, és ezzel az útravalóval kell továbbállni, hogy építsük a holnapunk… Ez lesz számunkra a visszatérő idő-ajándék. Ezt csak egy lelkileg harmóniában levő szerző, költő tudja így számunkra visszaadni, aki maga is megbékélt az Isten-adta napi élettel. Tudta, tudja, hogyan kell sáfárkodni a perccel, órával és a szavak erejével, a szavak súlyával, a jövőt nyújtó jelentésével. A lelki egyensúly mindig fontos volt számára, s hogy másokban is ezt tudja „beoltani”, hitelesen át tudja adni a vers erejével. S hogy a vers ne csak szöveg maradjon, hanem költő hitvallás is. Antalfy István jó fotós, fotóművész lenne – talán az is –, mert úgy örökíti meg a mindennapi élet pillanatait, hogy azt a szem retináin át is láttatja, mi Olvasók is láthatjuk, beleélhetjük magunkat. Örülök, hogy e hosszú életet megért szép-korban, a késői indulás ellenére negyvenöt kötetet megjelentetett, és már jön a negyvenhatodik is, remélem még nem az utolsó, olvashatjuk továbbra is a hozzánk szóló szép verseket, esetleg me-moárokat. Eddigi köteteiben is érzem a HIT és a SZERETET legnemesebb emberközeliségét, hogy e két szó nélkül nem lehet élni, e két érzésvilágnak kell kitöltenie a szívünk, a lelkivilágunk emberhez való közeledését, őszinte kötődését. Nagyon nagy utat tett meg, s még friss elmével, emberi bölcselettel finoman tudja hangolni a szavakat, át tudja sugározni a jóra, szépre, nemesre vágyó emberek, az olvasók lelkébe a szavak érző, értő erejét. Öröm a verseit olvasni.

Erre ösztönzöm az Olvasókat is, hogy e hetvenöt év versválogatást vegyék kezükbe, olvassák el újból, zárják a szívükbe a verssorok adta mondanivalót. Találja meg mindenki a maga „egy-szem imaversét”, amiből mindennap tud építkezni, hitet meríteni a mindennapi munkához. Saját „optikán” keresztül tudjon látni, láttatni, másoknak örömet szerezni az Antalfy-s versekből, hogy egy kicsivel szebbnek lássák a világot, a körülöttünk levő embereket, a tájat, az országot…

A kötet a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával jelent meg 2016-ban (é.n.) 432 oldalon.


♣    ♣    ♣
 
 
 
KLÁRIS irodalmi-kulturális folyóirat                                >>Impresszum<<                                Minden jog fenntartva!  ©