Kláris
Kláris
Főoldal Hírek Korábbi számaink Színházi kritikák Rólunk Élhető Világ Kapcsolat

Örökké virágáruslány

TÖRTÉNELEM

Tárkányi Imre

Hatvan év…

Történelmünk jelentős eseménye volt 1956 októbere, amelyre minden visszaemlékező igyekszik reálisan, vagy éppen a napi politika ízlésének megfelelően reagálni. Hatvan év telt el, az akkori fiatalok ma már elérték a „szép kort”, ha még egyáltalán élnek...

Jómagam, így életem nyolcvanötödik évében, mire is emlékezhetem? Huszonnégy éves múltam, két évi katonáskodás után, már egy éve ifjú házas voltam. A pestszentimrei, kedves családi házban édesanyámmal együtt éltük egyszerű életünket. Feleségem, Emmi, a füzesgyarmati leány a tervosztályon dolgozott, boldogan igyekezett beilleszkedni új életébe, én pedig végtelenül örültem „ifjú férj” szerepemnek… A mindennapok csendesen teltek. Azon az emlékezetes estén a rádióban elhangzott a Rákosi-utód, Gerő Ernő hírhedt beszéde. És jöttek az újabb hírek: ledöntötték Sztálin szobrát, a kitűnő színművész, Sinkovits Imre gyújtó hangú szavalatával bátorította a fellázadt embereket. Mi messze voltunk a város központjától, és – bevallom őszintén – sohasem voltam forradlamár szemléletű… Mégis, egy október végi napon elindultam gyalogosan a munkahelyemre, az Oktogonhoz közeli Aradi utcában lévő Globus Nyomdába. Kíváncsi voltam, mi várható, mikor állunk újra munkába. Megkaptuk a fizetésünket, sőt élelmiszer-csomaggal várták a dolgozókat! Kora délután indultam hazafelé. Az Aradi utca és a Körút sarkán óriási tömeg tolongott. Kiabálások hallatszottak, idegesen figyeltem a feldühödött emberek ordítását. Közelebb menve megdöbbenve láttam, hogy egy egyenruhás férfit akasztottak éppen. Nem tudom, ki volt, csak a hangokat hallom ma is: „Megérdemelte! A szemét”! – Hát ez a forradalom? – kérdeztem magamtól, és igyekeztem gyorsan elhagyni a Körutat. Később újabb szörnyű képek jelentek meg a sajtóban: a Köztársaság téri pártházat védő, feltartott kezű kiskatonákat agyonlőtték… lehet, hogy ÁVÓ-sok voltak, vagy egyszerűen csak odarendelt sorkatonák?*

A szörnyűséget szörnyűségek követték: amikor a „rend” helyreállt, következtek a megtorlások. Kivégezték Nagy Imrét és még számos forradalmárt, vagy éppen ártatlan személyt. A szovjet csapatok másodszor is megjelentek, és ismét „felszabadították” az országunkat. Pedig október végén még úgy látszott, elhagyják hazánkat: a 40-es villamos melletti szovjet laktanyát kiürítették, berendezését széthordták a környékbeliek. Az ellenforradalom „csőcseléke” a megtorlást érdemelte a hatalom szemében.

Szomorú voltam, hiszen az október végi eufóriás naponban sokan disszidáltak. Marcsu, kedves barátnőm, a felejthetetlen Zaréma, aki elbűvölően táncolt előttünk Ravel Bolerójára, szintén  megpróbált kijutni az országból. Nem sikerült, rövid időre bebörtönözték. Nekünk Emmivel eszünkbe sem jutott, hogy elhagyjuk hazánkat és édesanyámat, aki teljesen egyedül maradt volna…

És napról napra hallottuk a híreket: ismert művészek sietve távoztak a felfordult országból. Szörényi Éva, Ferrari Violetta, Szabó Sándor; a valamilyen formában érintett művészek is börtönbe kerültek, mint Darvas Iván vagy Mensáros László, az írók közül Déry Tibor és társai (Író-per!). Voltak olyanok is a „kivándorló” írók között, akik az elnyomó rendszer támogatóiként Sztálin-díjat kaptak, hogy ötvenhat  után külföldön igyekezzenek megmagyarázni „tévedésüket”. Egy név: Aczél Tamás!

Az emberek szívében furcsa érzés dúlt: a bizonytalanság érzése. Az utcákon újra romokat lehetett látni – mint alig tizenegy évvel azelőtt, a háború szörnyűségei után… Még egy emlék, rádió nyilatkozat az éppen háziőrizetből szabadult Mindszenty Józseftől. „Még tájékozódom…” – mondta. Erre már nem sok ideje maradt…

Aztán újra kezdtünk élni… A nem forradalmár, aki nem vett részt utcai harcokban és nem kívánta a hazafiak megbüntetését, aki nem óhajtotta elhagyni hazáját, azt remélte, hogy egy jobb világban nevelheti fel gyermekeit. Igyekezett széppé varázsolni az életüket. Ott, Pestszentimrén, később Budán sem tettünk mást… Gyermekeink felnőttek, mi igyekeztünk utazni, amennyire lehetett. Unokám pedig ma a világot járja…

Bennem élt a remény, hogy az 1956-os felkelés nem volt hiába. És amikor végre az ellenforradalomból népfölkelés, sőt forradalom „lett”, azt reméltem, hogy végre minden a helyére kerül, és jóra fordul. 1956 emléke végre őszinte, igaz színben jelenik majd meg a történelem lapjain. Elfelejtjük a hamis ideológiákat, az értelmetlen, egymást marcangoló küzdelmeket, és végre szabadon örülhetünk megújult világunknak.

De ’56 emléke egyre halványodik, furcsa történelemszemlélet alakult ki, amely megosztja az emlékezőket. Ami – mindkét oldalon – rút volt és megbocsájthatalan, azt egyoldaúan mutatják fel a história elbeszélői.

Gyarlók vagyunk mi emberek ma is.

–––

* Lásd: „Köztársaság téri csata” – a szerk.


♣    ♣    ♣
 
 
 
KLÁRIS irodalmi-kulturális folyóirat                                >>Impresszum<<                                Minden jog fenntartva!  ©