Kláris
Kláris
Főoldal Hírek Korábbi számaink Színházi kritikák Rólunk Élhető Világ Kapcsolat

Örökké virágáruslány

ESSZÉ

Benke Mária

Szégyen, szégyenkezés…

– Nem szégyelled magad? – hangzik a kérdés sokszor… Miért?-kérdéssel válaszol a megkérdezett.

Hogy is van ez?

Az erkölcsi értékrendet gyermekkorunkban tanuljuk meg, s otthonról hozzuk magunkkal beidegződéseinket. Azt, hogy mi a helyes és helytelen, szüleink, nevelőink, tanáraink tanítják meg velünk részben példamutatással, részben hagyományaink követésével.

A tisztesség mint értékmérő nagyon fontos. Egy gyermek tudja, hogy mi az, amire büszke lehet, és mi az, ami szégyellni való. Később felnőttként is többnyire eszerint az érték szerint éli az életét.

Mára minden felgyorsult és megváltozott az életünkben, ezért mi, középkorúak sokszor kapkodjuk a fejünket az ifjabbak viselkedésén, öltözködésén s még számtalan dolgon, ami mellett nem tudunk elmenni fejcsóválás nélkül.

Megdöbbenve látjuk a különféle „dekorációkat” ifjú nemzedékünkön, gondolok itt tetoválásokra, pirszingekre, hiányos öltözködésre és hasonló külsőségekre, szemetelésre, hangoskodásra. Aki különféle testtájain kitetováltatja magát, az úgy öltözködik, hogy a remekmű mindig látható legyen rajta, ezért kissé kihívóan, hiányos öltözékben megy az utcára, sokakat megbotránkoztatva.

Ilyenkor hangzik el a kérdés:

Nem szégyelli magát?

Nem.

Büszkén viseli, hiszen pont azért „varratta” magára azt a motívumot vagy szöveget, mert jó esetben tetszik neki, esetleg bosszantani akarja a környezetét…

Ugyanígy közlekedés közben, ha egy fiatalabb nem adja át a helyét az idős megfáradt útitársának, sőt két helyen elterpeszkedve ül, fülhallgatóval a fején, önző módon csak magára gondol, arra is mondjuk, hogy szégyellhetné magát…

Szégyen, ha valaki a rászoruló embertársa mellett közönyösen megy tovább, és nem segít, bár módjában állna…

Szégyen, ha egy közösségben nem tudunk alkalmazkodni, kirívó viselkedésünkkel zavarjuk a többi embertársunkat…

Ha valamit hirtelen teszünk, s megbánjuk, azt már visszavonni nem lehet, s emiatt esetleg szégyenkezhetünk.

A szégyen nem kézzelfogható fogalom, mégis valamennyien ismerjük az érzést, s kellemetlen, ha egy eseményre gondolunk, ami miatt szégyenkeznünk kellett…

A szégyenkezésen gondolkodva eszembe jutott egy, a témába vágó, de nagyon bizarr gondolat. Nők, férfiak egyaránt betegség megelőzés céljából, esetleg betegségre utaló jelek miatt fel kell, hogy keressék a szakorvosokat, ahol intim testtájaikat vizsgálják… Mindannyian zavarban vagyunk, ha a ruhától takart intim testrészeinket meg kell mutatni egy idegennek, még ha az orvos is. Szégyenkezve vetkőzünk le, s pironkodva motyogjuk el a problémáinkat, mert nagyon kiszolgáltatottnak érezzük olyankor magunkat.

Testfunkcióink működési zavarai is okozhatnak szégyenkezésre okot adó történéseket, amikről nem tehetünk, mégis majd elsüly-lyedünk szégyenünkben, ha megtörténik velünk…

Végeláthatatlanul sorolhatnám azt, hogy hányféle esemény, történés kapcsán szégyenkezünk… Neveltetésünk, kultúránk, szokásaink szerint éljük meg a szégyent, mely miatt elpirulunk, s rosszul érezzük magunkat.

Ha például nálunk valaki az asztalnál ülve elkezdene böfögni, hát igencsak fel lennénk háborodva. Más népeknél pedig természetes, sőt, bizonyos esetekben elvárják, hogy az étkezés után nagyokat böfögjenek az emberek, ezzel jelezve, hogy jól laktak, és ízlett nekik az étel…

Mint az a fentiekből is kiderült, furcsa dolgok jutottak eszembe a szégyenről…

Azt gondolom, hogy mindenki saját értékrendje szerint élje az életét, tegye a dolgát, amit tennie kell, és fontolja meg, hogy mi az, ami miatt nem lenne büszke magára, vagyis szégyenkezne. Én eszerint élem az életem, és remélem, hogy a viselkedésem miatt nincs okom a szégyenkezésre…

♣    ♣    ♣
 
 
 
KLÁRIS irodalmi-kulturális folyóirat                                >>Impresszum<<                                Minden jog fenntartva!  ©