Kláris
Kláris
Főoldal Hírek Korábbi számaink Színházi kritikák Rólunk Élhető Világ Kapcsolat

Örökké virágáruslány

ESSZÉ

Györgypál Katalin

Kacat, kacat… de a miénk!

„Minden olyan dolog felesleges kacat az ember életében, ami többé nem szolgálja őt, és ha megszabadul tőle, akkor jobban fogja érezni magát” – írja az Előszóban B. Palmer. Ugyanakkor hamarosan leszögezi: amikor egy-egy tárgy megtartása vagy eldobása a kérdés, akkor bonyolultabb és finomabb dologról van szó, mint csupán a saját, tárggyal kapcsolatos véleményünk értékeléséről. Ha értékelünk valamit, akkor a lényeg: elgondolkodni azon, hogy az adott dolog jelenleg valóban része-e életünknek. Ez a lomtalanítás (lomként értékelés) kritikus pontja. Megdöbbentő is lehet a múltbeli kapcsolatok ilyen értelmű értékelése, de ez is szerves része a gondolatmenetnek. Az emberekhez fűződő jelenlegi kapcsolatokról van szó, nem magukról a személyekről. Meg kell tanulnunk tényszerűen megvizsgálni a környezetünkben lévő dolgokat, és meghatározni, hogy azok segítik-e az életünket és a kapcsolatainkat. „Rémisztő lehet mérlegelni valamit” – állítja Palmer, de fel kell ismernünk, ha valami fájdalmat okoz valami nekünk. Az alapkérdés: „szükségünk van-e rá, vagy megválhatunk tőle?” A sok (felesleges) cucc tulajdonképpen egy hamis védőpáncél, mely távol tart bennünket az örömteli kapcsolatoktól.

Más emberek irányításának szándéka is felesleges „kacat” (a „te” kapcsolat helyett „az”) –  amikor az irányítandó személyt csak tárgynak tekintjük. Az irányítás akkor válik feleslegessé, amikor azt gondoljuk, hogy valakinek meg kellene változnia, vagy szeretnénk, ha megtenne valamit a kedvünkért, még akkor is, ha az neki nem áll érdekében. De az emberek természetükből fakadóan ellenállnak a manipulációnak – felesleges viták, a kapcsolat romlása a következménye. Ugyanígy felesleges módszer a kritika is.

Ha egy probléma elkerülésére veszünk meg valamit (például egy reklám hatására), akkor az ideiglenes megkönnyebbülés után mégiscsak visszatérnek a kelle-metlen érzéseink. Sok megvásá-rolt holmi válik ezért gyorsan felesleges lommá.

Az önkritika is felesleges lom! – ami, együtt a gyakori összehasonlítgatásokkal, felesleges rossz szokás, amit azonban nehéz elhagyni. Ráadásul, amikor másokat megfigyelünk, általában csak a felszínt látjuk, a külső életet, amit irigyelni lehet. Talán nem is vagyunk kíváncsiak másra. Holott önmagunk másokkal való kritikus összehasonlítása olyan felesleges szokás, ami csak azt hangsúlyozza, hogy mi a „baj” velünk, nem pedig azt, ami rendben van.  Ugyanígy felesleges dolog a folytonos ítélkezés is. Ha a magyarázat fontosabbá válik, mint az, ami valójában történik, akkor ez is csak kacat.

Kacat (lom) lehet olyan tevékenység is, amely ellenünk hat, és kimerít bennünket! – de lehet kacat a bennünket kimerítő, frusztráló, lehangoló vélemény is. A gond az, hogy érzelmileg is kötődünk minden „lom”-hoz, és nem is olyan egyszerű tárgyilagosan nézni. Olykor meg is szokjuk, hogy az ember szokott helyükön lássa a kacatjait, már észre sem vesszük őket.

A felesleges kacatok eltüntetése teret is nyit, és az élmények is felértékelődnek, köztük egyes emberi kapcsolatok. „Jó dolog, ha észben tartjuk, hogy értékeljük mindazokat a hasznos dolgokat, amelyek segítenek bennünket az életben” – mondja Palmer (59.p.)

„A lomtalanítás bensőséges folyamat”! (62. p.) Sokan ezért is félnek tőle, vagy az érzelemkerülők nem nagyon értik a másik problémáit lomtalanítás közben.

A szándékos rendetlenség, a lomgyűjtés védekezés is lehet, figyelemelterelés, mint ahogy a túl sok elfoglaltság, „pörgés” is lehet védekezés, amíg bírjuk. (90. p.) „Minden, ami elvonja a figyelmünket attól, hogy tisztán lássunk és érezzünk a jelenben, felesleges kacat” – erősíti meg a szerző.

„Amikor már nem figyelünk a másik félre egy kapcsolatban, akkor tulajdonképpen a kapcsolat megszűnt létezni”. (104. p.) Lényegét tekintve senkinek (egyik félnek sem) szolgál javára egy egészségtelen kapcsolat fenntartása. Célunk egy egészséges élet létrehozása, nem pedig mások hibáztatása vagy elítélése. (164. p.)

A lomtalanítás nem rendrakás (ahogy a régi mondás tartja: rendet rakni mindenki tud, rendet tartani már nem), hanem hogy „erősítsük az önmagunkhoz és másokhoz fűződő kapcsolatunkat a jelen pillanatban”. (169. p.)

Fontos szavaknak vélem: „amikor az ember szeret valamit, akkor könnyen igent mond rá. Ha sok szót kell használnunk, és védelmeznünk kell a tárgyat, akkor valószínű, hogy többé már nem képezi az életünk részét.” (176. p.) Azt gondolom, ez nem csak a tárgyakra vonatkozik, hanem kapcsolatokra, sőt eszmékre is.

Végül Palmer e megállapításával zárnám: „Azért válunk meg a kacatoktól, hogy helyet teremtsünk önmagunk számára”. (185. p.)


Forrás:

Brooks Palmer: Rakj rendet az életedben. Édesvíz K., Bp., 2013, 186 p.


♣    ♣    ♣
 
 
 
KLÁRIS irodalmi-kulturális folyóirat                                >>Impresszum<<                                Minden jog fenntartva!  ©