Kláris
Kláris
Főoldal Hírek Korábbi számaink Színházi kritikák Rólunk Élhető Világ Kapcsolat

Örökké virágáruslány

ESSZÉ

Láng Miklós

Szabályozzuk gondolatainkat!

Kocsim akkumulátorának feltöltésére idejében gondolok, mielőtt az végképp lemerülne. Aztán kénytelen-kelletlen  tudomásul veszem, hogy a végtelenségig nem fog szolgálni, és ki kell selejtezni…

De vajon az emberek gondolnak-e arra, hogy a szervezetüket is egy ilyen akkumulátor szerűség tarja életben, és ennek a folyamatos feltöltéséről gondoskodni kell? Különben idő előtt lemerül, és jöhet a „selejtezés”…

Tapasztalatom szerint ezt a tényt igen sokat figyelmen kívül hagyják. Talán oka ennek az is, hogy az emberek hajlamosak agyonhajszolni magukat. Néha a saját hibájukból (munkamánia?), máskor kényszerből, pl. állásuk, munkahelyük féltéséből.

Azt mondta egy lelkész ismerősöm, hogy a feltöltődéshez alázat és hit kell.

Filozófus barátom szerint pedig az emberek nem is értenek a feltöltődés mikéntjéhez. Úgy mondja, hogy önmagunkba nézni a legnehezebb dolog.

A tükör jó találmány, híven megmutatja a külsőnket. De hogy mi van belül?

„Ismerd meg magadat” – tartja az ismert mondás. Igen, de hogyan? Márpedig önmagunk megismerése nélkül sohasem találunk rá a feltöltés (feltöltődés) mikéntjére. Tehát a tükröt ehhez tegyük félre, és nézzünk a lelkünkbe, a szívünkbe és – az agyunkba! Elemezzük a szeretteinkhez, rokonainkhoz, barátainkhoz, ismerőseinkhez – a társadalomhoz fűződő viszonyunkat. És megfordítva: szeretteink, rokonaink, barátaink, ismerőseink és a társadalom viszonyát hozzánk! Ne menjünk el a velünk szemben kimondott, vagy ki nem mondott, de érezhető különféle kritikák mellett!

Írásom témája azonban nem az önmegismerés, ezért azt csak kényszerűségből vetettem fel, hogy hangsúlyozzam: önismeret nélkül sohasem jutunk el a feltöltődés módszereinek megtanulásához.

Az egyszerűség kedvéért a továbbiakban ismertetem azokat a válaszokat, amelyeket erre a kérdésemre kaptam: „Neked milyen módszered van a feltöltődésre?”

Egy sebészorvossal kerültem (sajnálatos) kapcsolatba, miután ő végzett rajtam egy műtétet. A derék ember pár nap múlva mellémült, hogy beszélgessünk. Ez a beszélgetés lelkileg nagyon jó hatással volt rám, ezért, amikor szóba hozta, hogy milyen strapás, felelősségteljes és lélekölő a munkája, adódott, hogy a fenti kérdést föltegyem neki.

„Számomra a zene az, ami igazán feltölt. Szerencsémre már gyermekkoromban taníttattak zenére, közelebbről hegedülésre. Aztán középiskolás koromtól vagy 10 évig feküdt a hegedűm a sarokban. Majd amikor kezdett rám törni a fáradtság, eszembe jutott, de kiderült, hogy a hegedűmet kinőttem. Volt bátorságom újat venni, és hozzáláttam a gyakorláshoz. Aztán mióta aktív sebészként dolgozom, naponta előveszem a »szerszámot« és a kottákat, majd játszom egy órácskát. Ez idegileg teljesen rendbe hoz, azaz feltöltöttem magamat a következő napra. Hosszabb szabadságom alatt pedig a feleségemmel beülünk a kocsiba, és járjuk az országot. Külföldre csak akkor megyek, ha meghívnak egy konferenciára vagy más, szakmai eseményre. Ilyenkor a feleségem is elkísér. Nekem ez is új energiát ad, vagyis – a kérdésre válaszolva – feltöltődöm vele.”

Tehát az orvos felismerte magában a zene iránti vágyódását, és igen okosan választotta ezt a feltöltődésének eszközéül.

Amikor találkoztam egykori matematika tanárommal, neki is föltettem a kérdést az immáron nyugdíjas, de még mindig dolgozónak, ezt a választ kaptam:

„Tudod, fiam (akkor már közel álltam magam is a nyugdíjhoz, de megmaradtam »fiam”«-nak…), nekem jó dolgom van: naponta feltöltődöm: az egyik lányunk a családjával velünk lakik, és az unokáimmal való foglalatosság, kimondom: játszás – minden fáradtságomat feloldja. Hogy régebben hogy volt? Aktív tanár koromban, a hétvégeken, meg tanítási szünetekben lejártunk a Balatonhoz a sógoromékhoz; akkor az volt ám az igazi feltöltődés!”

Volt házigazdám most kereskedő. Saját boltját vezeti, alkalmazottai pedig a család tagjai: feleség, gyermekek, testvér, sógornő – megbízható segítői.

Feltöltődés? Hát ez bizony nehéz kérdés. A kiszolgálást kivéve mindennemű munka rám hárul. Mióta megvan ez a kis boltunk, nyolc éve még nem voltam szabadságon. Nem engedhetem meg magamnak. Ha elutazni lenne kedvem, vinném a feleségemet is, de mégsem húzhatjuk le a rolót.”

Amint az elején írtam: munkamánia, de az élet kényszeréből. Tudom, ő is tudja: ennek nem lesz jó vége. Azt reméli, hogy majd ha nyugdíjba megy, a család viszi tovább az üzletet. Akkor aztán „beveti magát a pihenésbe”. Csak késő ne legyen.

Ismerem egyik szerencsétlen barátomnak az életútját. Az egyetemről kimaradt, megnősült; elvált, újra nősült. A két házasságából három gyermeke született. Állása nincs (korábbi munkahelye megszűnt); alkalmi munkákból tengődik; jó úton halad az alkoholizmus felé, de biztosra veszem, hogy a füvet sem fogja megvetni...

Azzal, hogy az egyetemről kimaradt, félregombolta a mellényét – ahogy mondani szokás. Ilyenkor csak egy lehetőség van: az egészet el kell kezdeni újra gombolni. El lehet mondani, hogy az eddigi élete (kb. 53 éves) maga a robot volt. Pihenés? Feltöltődés?  Időszakítás zenére, könyvre, művelődésre, kóborlásra, baráti kapcsolatok kiépítésére, a rokoni szálak megragadására, a közért végezhető munkára, józan közösség keresésére – ugyan…! Szomorú jóslatom: nem fogja megérni a nyugdíj-kort.

Végül a magam példájával is elő kell hozakodnom, hogy megmutassam: az idősebbeknek (90 felett) is szükségük van a feltöltődésre, ha élni akarnak. Számomra ezt nyújtja a hit, a zene és a könyv. Az a tapasztalatom, hogy ezekkel nagyrészt ki tudom szűrni azokat a gondokat, amelyek az idős korban gyakran jönnek a felszínre, mint pl. a szellemi leépülés.

E témában több mint 50 éve kezdtem el kutakodni, így füzetemben nemcsak színésznő, festőművész, polgármester, kistisztviselő, hanem még párttitkár és tanácselnök válasza is szerepel. Ezek részben elévültek, részben sok közöttük a hasonlóság, ezért írásomból kihagytam.

Marcus Aurelius írta: „Életünk olyan, amilyenné gondolataink teszik”. Márpedig a gondolatainkat – kellő önismerettel – szabályozni tudjuk.

Gondoljunk az akkumulátorra – és idejében kezdjük el életünk akkujának folyamatos feltöltését!

♣    ♣    ♣
 
 
 
KLÁRIS irodalmi-kulturális folyóirat                                >>Impresszum<<                                Minden jog fenntartva!  ©