Kláris
Kláris
Főoldal Hírek Korábbi számaink Színházi kritikák Rólunk Élhető Világ Kapcsolat

Örökké virágáruslány

KÖNYVESPOLC

Györgypál Katalin

A Kultúra Lovagrendje Évkönyve 2025

Impozáns, nagyalakú kötet az idei évkönyv is, most 374 oldalon, a szokott zöldszínű borítóval. Az oldalszámok a legelső kötettől folyamatosak, ami önmagában még érdekesebbé, komolyabbá teszi a kötetet. Természetesen „elolvasni”, „átolvasni” egyszerre nem is lehet, csak lapozgatni, szemezgetni, nézegetni a rengeteg képet, leírást, verset, riportot, levelet, kiállítások megnyitó szövegeit, a legkülönbözőbb híradásokat az ország minden részéből és a határon túl élő magyarokról.

Nick Ferenc, a kuratórium elnöke a „Beköszöntő” legelső mondatában leszögezi: az évkönyv a Falvak Kultúrájáért Alapítvány, együttműködő partnerei, valamint a lovagtársak 2024 évi eseményeire és tetteire épül. Az Alapítvány küldetése a hátrányos helyzetű települések életminőségének fejlesztése és a nemzet kulturális egyesítése. A Magyar Kultúra Lovagja címet negyedszázada alapították, annak adományozása a Magyar Kultúra Napja Gálán történik, ebben az évben 28. alkalommal rendezték meg.

Programjainak jelentős részét halmozottan hátrányos helyzetű településeken, mélyszegénységben élők életminősége fejlesztése érdekében folytatja.

Az évkönyv kalendárium jellegű, az események rengeteg kulturális rendezvény, látogatás, kiállítás, számos kirándulás hiteles dokumentálója, amely alkalmat ad tagjainak bemutatkozására is. A korábbi évkönyvekben leírtakat vissza lehet nézni, ezáltal figyelemmel kísérhető a fejlődés is.

Még részben a Beköszöntőből idézek: Az egyes hónapok mindegyike négy-négy fejezetből áll. A hónaphoz kapcsolódó népszokások, babonák leírása után (ami önmagában érdekes, beleértve az adott hónap népi, korábbi megnevezését is) olvashatunk a Falvak Kultúrájáért Alapítvány tevékenységéről, majd a Kultúra Lovagjai cím birtokosai mutatkoznak be beküldött írásukkal, beszámolójukkal, fotókkal, végül az együttműködő civilszervezetek életébe tekinthetünk be. Végül találunk színes híreket, képes összeállításokat és kiegészítő információkat.

Az évkönyv tartalmát visszaadni gyakorlatilag lehetetlen, annyira sokszínű, figyelemfelkeltő minden egyes oldala. A kötet mottója: „Kultúra nélkül nincs Magyarország”. (Klebersberg Kuno) Ehhez nincs mit hozzátennünk.

Az évkönyv a rengeteg esemény, hír között közli „A Kultúra Lovagrend Alkotmányát" (6573--6579. pp.) Összesen 27 paragrafust tartalmaz, cím alatt a pontos dátumokat és helységneveket is olvashatjuk: „A Túrkevén, 2004. július 10-én aláírt dokumentum módosítva Aranyosapátiban, 2020. szeptember 27-én, majd pontosítva Túrkevén 2024. augusztus 18.” Ezért került be az Alkotmány ebbe az évkönyvbe is, és máris olvashatjuk Aranyosapáti nevét, mely kimagaslóan nevezetes hely a Lovagrend számára. A Lovagrend, melyet Nick Ferenc alapított, Budapesten, 2003. január 22-én, a Magyar Kultúra Napján „bontott zászlót”. A Lovagrend tagja: Kultúra Lovagja (kl), Magyar Kultúra Lovagja (mkl), Magyar Kultúra Apródja (mka) és Egyetemes Kultúra Lovagja (ekl) lehet.

Számontartják az eltávozott tagokat is, minden év szeptemberében lovagi emlékoszlopot, emléktáblát avatnak.

Ahogy lapozgatjuk a terjedelmes évkönyvet, számos ismerős nevet látunk szerzőként, interjúalanyként – Orosz Margit művei, Prokopp Mária művészettörténész riportja, megemlékezés Antalfy István költőtől, búcsúzás Ősi Kovács Imrétől, Horváth Edit beszámolója, Stancsics Erzsébet írása, biztosan nem soroltam fel mindenkit. De legalább ennyire fontos és érdekes, hogy rengeteg embert, alkotót, a magyar kultúra önzetlen művelőjét, fejlesztőjét ismerhetjük meg az írásokban, bemutatkozásokban és a rengeteg fotón, akik a mindennapokban teszik a dolgukat e téren is, sokan egyéb munkájuk mellett a „szürke” hétköznapokon is, nemcsak az ünnepi rendezvények alkalmából. Gyakorlatilag meg sem számolható, hány emberről olvashatunk, hány szerzőtől közöl művet, fotót az idei évkönyv is.

Ekkora munka egyetlen ember számára természetesen túl sok lenne, így munkaközösség állította össze a kötetet, és több szerkesztő: Nick Ferenc mkl és Végh József ekl., munkatársak: Nick Annamária és Hegedűs Gergő mka munkája az évkönyv.

Meg kell említenem, hogy korábbi évkönyvekben rólunk is megjelentek cikkek:

1.) „Az Élhető Világ Irodalmi Körről”, 2018, 4244–4255. pp.,

2.) „A Kláris irodalmi-kulturális folyóirat 30 évéről”, 2023, 5953–5954 pp.

Összességében az idei évkönyv is széles áttekintést nyújt hazánk és a határon túli magyarság kulturális életéről, művelődéséről, életigenléséről, öntudatáról, magyarnak megmaradásunk igényéről, „lovagi tettekről” e téren.

(A Kultúra Lovagrendje Évkönyve 2025. Szerk.: Nick Ferenc és Végh József. Adrianus K., Bp., 374 p. (6347–6721. pp.). 240x170 mm. Támogatók: Honvédelmi Minisztérium, Nemzeti Kulturális Alap, Közjóért Alapítvány, Vasi Daru Kft. és Pölöskei Transz Kft.)

*


.
 
 
 
KLÁRIS irodalmi-kulturális folyóirat                                >>Impresszum<<                                Minden jog fenntartva!  ©