Kláris
Kláris
Főoldal Hírek Korábbi számaink Színházi kritikák Rólunk Élhető Világ Kapcsolat

Örökké virágáruslány

PRÓZA

Borka Zsuzsanna

Katonaszökevények

1944-ben Bélus bátyám úgy döntött, hogy a maga részéről véget vet a háborúnak. Egyre gyakrabban hívtak be idősebb férfiakat katonának. Hitlernek szüksége volt a német katonák előtt utat törő, védőfalként szolgáló magyar bakákra. 35 éves Bélus bátyámnak épp eléggé benőtt a feje lágya ahhoz, hogy rájöjjön, neki ehhez a háborúhoz semmi köze, és egyáltalán nincs kedve feláldozni az életét egy megalomániás őrült diktátor világuralmi törekvéseinek érdekében.

Az istállóban felhalmozott szalmabálák alatt vájt üregben bújtak meg Kiss bácsival együtt. Ő valódi katonaszökevény volt, ha megtalálják, azonnal felakasztják. Nap közben a gödörben tartózkodtak, csak éjszaka merészkedtek elő. Az odú még egy ember számára is szűkösnek bizonyult, ketten már alig kaptak benne levegőt. Annus nénje megvásárolta Kiss bácsi pisztolyát. Nem értettük, miért tette, mi szüksége volt rá. –Miért, miért – zsémbelt –, hát nem ismertük őt. Mit tudhattuk, milyen ember.” Ez igaz, ennek ellenére zokszó nélkül befogadták.

A csendőrök gyakran keresték Bélus bátyámat, Kiss bácsiról nem tudtak. Faggatták a Mamát és 16 éves anyámat is. Annus nénémet megfenyegették, hogy ha nem mondja meg, hol bujkál a férje, elviszik a lányt. Két oldalról közrefogták és elindultak anyámmal, közben szünet nélkül vallatták, árulja el, hová szökött a bácsikája. Anyám természetesen meg sem mukkant. Néhány házzal arrébb egy kapuban álldogáló ember rákiáltott a falubeli csendőrökre: „Nem szégyellitek magatokat, egy lánkát tartóztattok le. Hát mi vétett ez a gyerek? Nem tud ez semmiről sem.” A megszeppent csendőrök ezek után elengedték anyámat, aki rohant vissza Mama védőszárnyai alá.

A háború véget ért, Kiss bácsi hazatért Romániába, Gyergyószentmiklósra. Egész életében hálás volt azért, hogy annak idején Bélus bátyámék bújtatták és megmentették az életét. Anyámat különösen szerette, mindig külön írt neki. Szép, díszes húsvéti és karácsonyi üdvözlőlapjait még 90 éves korában is sűrűn telerótta reszketeg, régies betűivel. Soha nem mulasztott el egyetlen ünnepi jókívánságot sem. Gyerekfejjel meghatottan betűzgettem nehézkes írását, amiből áradt a végtelen szeretet. Még megadatott nekünk, hogy túl a nyolcvanadik életévén találkozhattunk vele. Ő látogatott meg bennünket a feleségével együtt. Nem az eredeti helyszínen, nem Szímőn, hanem itt, Magyarországon.

Anyámékat 1947-ben a lakosságcsere-egyezmény  keretében áttelepítették. Elhagyták szülőföldjüket és nekivágtak az ismeretlennek, hogy új életet kezdjenek egy számukra ismeretlen világban. Nagy élmény volt látni azt az embert, akiről olyan sokszor meséltek anyámék. Kiss bácsi nem mulasztotta el megemlíteni, mennyire boldog, hogy az akkor 16 éves anyám után megismerheti a most szintén 16 éves lányát is.

A levelek, üdvözlőlapok még sok-sok évig jöttek-mentek. Aztán egyszer elmaradtak, s mi hirtelen rádöbbentünk az emberi élet végességére.

*


.
 
 
 
KLÁRIS irodalmi-kulturális folyóirat                                >>Impresszum<<                                Minden jog fenntartva!  ©