Kláris
Kláris
Főoldal Hírek Korábbi számaink Színházi kritikák Rólunk Élhető Világ Kapcsolat

Örökké virágáruslány

KÖNYVESPOLC

Stancsics Erzsébet

Lélegzik a csend

Borka Zsuzsanna verseskötete

Úgy vélem, jó versekről nem nehéz írni, és öröm ajánlani másoknak is. A kötet szerzőjével sok-sok éves költői barátság fűz össze, ismerem írásait, ezen keresztül gondolatvilágát. Lehet-e szebben megfogalmazni azt, hogy „lélegzik a csend”? Nála a szavakból kihangzó öröm árad minden verssor közé, öröm a természet csodái felett. Minden szava színezi az életet, azok rejtelmeit, szépségét, mintha egy hajó vinné fehérségét a távol felé. Nemcsak magának, hanem minden olvasónak ezt az izgalmat, ezt a különös illatot keresi, ami előbukkan a gyerekkorból – felejthetetlenül. Gondolnánk, mi is meg tudjuk találni, de nem fog sikerülni, mert a természet egyedi illata nem tárgyakban lakozik, hanem az időben: a költő és a gondolat interakciójának felszikrázó pillanatában.

Borka Zsuzsanna verseiben benne dobog az anyanyelv szíve, amelyek előcsalják a gondolatok közül a szavakat is. Konfuciusz, ókori filozófus azt mondta: „Akinek van gondolata, annak van hozzá szava is”, és ez pontosan illik Borka költészetére is. Nála találjuk meg azt a lényeget, amikor a puszta megélhetés kergetése közben észre sem vesszük, hogy elvesztettünk valami nagyon fontosat. Annyira elfordultunk a természettől, önmagunktól, embertársainktól, hogy már nem az életünk kerül pénzbe, hanem a pénz megszerzése az életünkbe. És a költő erre az igen fontos dologra világít rá gondolataival.

Borka Zsuzsanna a vers indulási irányát nem engedi széttöredezni, hanem a vers menetének irányt szab, mederbe, formába szorítja. Világosan és élvezetesen közli az egyszerűt, a bonyolultat és a fájdalmat is. Erről szólnak az emlék versei, melyek főként önvallomások. Írói eszközeivel részt vesz az emberiség örökös harcában, amelyek a szerelem, boldogság, munka, csalódás, hit, emberi értékek és végül az emlékek körül forognak. Verseit olvasva igazat adok annak az interneten olvasott gondolatnak, amely így szól: „Mindenki annyit ért meg belőled, ahol ő tart”. Borka Zsuzsanna mondanivalói közvetlen egyszerűséggel indulnak, és szaggatott, más-más területre világító soraival teljesednek ki.

Nem vádolhatjuk erős hangú, de visszhangtalan pukkanások sorozatával, mert versépítési nyelvezete tökéletesen idomul a belső tartalomhoz. Már az elején megüti az ember fülét költészetének visszaemlékező, sajátos, őszinte alaptónusa. Szomorúságában, mint lefelé fordított, beteg virágok, egyenként hullnak le a fanyar, összegörnyedt szirmok. Laurence J. Peter (1919–1990) kanadai szerző gondolata ezt látszik igazolni: „Lehet, hogy az eredetiség annak művészete, hogyan emlékezz vissza arra, amit hallottál és hogyan felejtsd el, hogy hol hallottad?” A költő örökre megőrzi verseiben a hallottakat…

Borka Zsuzsanna, a költő munkája felfedezés, élmény, érzelem, szellemi érték, remény átadása. A tanult ismereteket saját egyéniségére szabva láttatja velünk. A világrend, a civilizáció problémáit is, amiért az emberiség felelős. Gondosság és pontosság vezeti tollát, vagy inkább keze alatt a számítógép billentyűit. Az eszköz mindegy. Fő, hogy megszülettek a versek, van olvasójuk és gondolatokat ébreszt bennük a felelősségről és a szépség szeretetéről.

Köszönjük a költő remek munkáját, hogy ebben az elszomorító dolgokkal teli világban gazdagabbak lehetünk általa.

(Borka Zsuzsanna: Lélegzik a csend. Versek. K.: Holnap Magazin, 2024 (é.n.), 202 p.


*


.
 
 
 
KLÁRIS irodalmi-kulturális folyóirat                                >>Impresszum<<                                Minden jog fenntartva!  ©