Kláris
Kláris
Főoldal Hírek Korábbi számaink Színházi kritikák Rólunk Élhető Világ Kapcsolat

Örökké virágáruslány

KÖNYVESPOLC

Fehér József

Zöld Oázis, Ékszer Zala

Kanizsa József 57. kötete

A szülőföld szeretete árad Kanizsa József író, költő, meseíró és kritikus 57. kötetének már a címéből is. A Zöld Oázis, Ékszer Zala mindannyiunk számár azt üzeni, hogy a zalai táj nemcsak elindította őt az irodalom és a költészet útján, hanem erőt, hitet adva még most is táplálja gyermek- és felnőttkori emlékeivel, szépségével, újabb és újabb értékes alkotásra késztetve őt. A zalai dombság ékszerként ragyog Kanizsa József szívében, lelkében völgyeivel, tavaival és folyóival együtt. Bizonyára megfigyelték már, hogy a leveleit mindig így írja alá, hogy „Igaz zalai szívvel és öleléssel: Kanizsa József.”

Vegyék hát kézbe és olvassák végig ezt a rendkívül érdekes és különleges könyvet, mely nemcsak verseket, prózai írásokat, hanem dokumentációkat és fotókat is tartalmaz. Elsősorban azért, hogy még jobban megismerjék belőle az országosan is elismert író, költő, meseíró és kritikus életművét, titkait. Bizonyára azoknak is szolgál újdonsággal, akik úgy vélik, hogy jól ismerik őt.

A fotókkal illusztrált könyvében elsőként verseket olvashatunk Zaláról, a hazáról, a családról, ismert egyéniségekről, de találhatunk közte Istenhez szóló költeményeket, gyermekverseket és meséket is. MINDEN OTT KEZDŐDÖTT – írja első versének címében, ahol „Zajk ege alatt csodás a táj/ A patak csendben folydogál/ a Nagyegressi völgytől a/ Muráig”. ZAJK, A SZÜLŐFALUM c. költeményében azonosítja magát a faluval, még akkor is, ha Kőbánya-Újhegyen lakik, mert Zajk ott él a lelkében, amikor így fogalmaz: „keresd a költőt, az irodalmárt,/ vagy találd meg az útszéli/ kőkereszt várakozásában,/ időtálló magányában…/ Keresztre feszített Krisztushoz/ szóló imák sóhajában…” De ott van ő „A Nyíresoldal nyírfáinak/ síró-jajgató sóhajában”, vagy „a Templom/ melletti udvarok titkos/ zugaiban, kertjében” és a „hazahívó harang mélyen búgó jaj-szavában…”

Szép szavakkal emlékezik a szülői házra, hazalátogatásra, barátokkal való találkozásra. Nagy tisztelettel és szeretettel köszönti a nőket az Ó, NŐK című versében: „Napsugár simogassa arcotok,/életörömmel teljen napotok,/teljesüljön minden vágyatok/ legyen e nap Istentől áldott.”

A szerelem szépségéről, a gyermekáldásról,  kis dédunokájáról, , Kővári Zoéról is olvashatunk verseket. Gyönyörű költemények születtek hazánk csodálatos tájairól: a Balatonról, Balatonfüredről, az arácsi nádasról, a Vértes hegygerincéről, amerre járt, és ami versírásra ihlette őt. Aztán a családhoz, elsőként is feleségéhez írott költeményeket találhatunk e kötetben a megismerkedéstől a közösen megélt múlton át. Ezután Feri bátyjára emlékezik és annak két ikergyermekére: Fecóra és Tamásra, végül pedig az édesanyjára, akinek testvéreivel együtt köszönhetik az életüket: az ANYÁM ARCÁT MOST IS LÁTOM című versével. Nem felejti barátait, ismerőseit sem, akikhez sok kedves emlék fűzi, őket is egy-egy verssel és fotóval köszönti. Európára tekint a VIRÁGZÓ SZÉP EURÓPÁM c. költeményével, a zajki zászló átadásra emlékezik a MILLENIUMI ZÁSZLÓT KIBONTVA versével.

A kötetben ezután szívet érintő gyermekversek és mesék következnek a Mikulásról, Jézus születéséről, a közelgő karácsonyról, az élelmet kereső cinkepárról, a tavaszról, rigófüttyről, a vadlibák eget díszítő ékjéről, a cicáról és a kutyusokról. Nagyon kedves történet a BÜSZKE MAKK ÉS A GESZTENYE c. meséje. S ahogy tovább lapozunk, még a facsiga készítését is megtanulhatjuk belőle, ha nagyon szeretnénk, mivel részletesen leírja a készítés minden mozzanatát. Annál is inkább érdekes lehet ez a számunkra, mert annak idején a facsiga a falusi gyerekek egyik kedvenc játéka volt.

Könyvében gondosan őrzött újságcikkek, oklevelek, régi és új kritikák és egyéb prózai írások tárják elénk Kanizsa József sokoldalú irodalmi munkásságát. A negyedikeseknek összeállított olvasókönyvben FARSANGI MASZKABÁL című versét is olvashatjuk. A Kőbányai Hírek hírül adja, hogy Kántor Zoltán megzenésítette az egyik versét, mely a gyöngyvirágról szól. Köszöntő újságcikkek, oklevelek, kitüntetések, interjúk, forgatókönyvek, általa és róla írt recenziók fotói következnek. Végül köszönőlevelekkel és verstannal is foglalkozó írásokkal zárul a kötet.

Egy csodálatos életutat, szépen kiteljesedett, irodalmi pályát mutat be Kanizsa József író, költő, meseíró és kritikus, a Magyar Kultúra Lovagja, Kőbánya Díszpolgára, Kőbánya Év Embere, Kláris Életmű-díjas, a Krúdy Gyula Irodalmi Kör Örökös Tiszteletbeli Titkára, Óbuda Kultúrájáért Díj és Kláris Örökség-díj tulajdonosa (és még sorolhatnánk a kitüntetéseit) önmagáról a ZÖLD OÁZIS, ÉKSZER ZALA című könyvében. Szépen, szeretettel vall már a könyvének elején kötetével azonos című versében: „Szívemhez nőttél Zala,/ s hűen szeret elcsavargott/ érzőn szerető író, költő fiad./ Nem szakadt el tőled,/ vissza-visszatér hozzád/ lélekben, s írásaiban…/ hozzád, Föld legszebb tája:/ ZALA, te szép szülőföldem…” Szeretettel ajánlom mindenkinek, hogy még többet tudjon meg belőle az országosan elismert alkotóról, Kanizsa Józsefról!

(Kanizsa József: Zöld Oázis, Ékszer Zala. Versek, dokumentációk, prózai írások, fotók. BIRO family Nyomda és Könyvkiadó.. Budapest, 2024, 161 p.)

*


.
 
 
 
KLÁRIS irodalmi-kulturális folyóirat                                >>Impresszum<<                                Minden jog fenntartva!  ©