Kláris
Kláris
Főoldal Hírek Korábbi számaink Színházi kritikák Rólunk Élhető Világ Kapcsolat

Örökké virágáruslány

ESSZÉ

Kő-Szabó Imre

Mi lesz Veled, Föld?

Felteszem ezt a kérdést, mert kíváncsi vagyok arra, hogy ez az öreg Föld mit válaszol?  Ha válaszol egyáltalán, hiszen bajban van.

A KLÁRIS újság tematikus témája jelenleg a természetvédelem. Amikor ezt elolvastam, a riportkészítést elvetettem, hiszen olyan sok és frekventált személyt kellene megkérdeznem, hol is tart ez a kérdés jelenleg. Én csak arra tudok gondolni, hogy ez a 2024-es év eléggé kivételes volt, ha csak a meleget meg az égszakadást említjük.

Arra kell gondolnom, hogy a Nap és a Föld nincsenek valami jó viszonyban. A Nap elhatározhatta, hogy a Föld golyót kikészíti, olyan energiával „süti”, hogy abba nem fog lebarnulni, hanem megfeketedik.

Ez a 2024-es év kivételes volt. A hőségriadók sorozatban voltak. Ezeknek a riadóknak az alaphangja 27 C foknál kezdődik, de most tartósan voltak olyan napok, amikor a hőmérő a 38–40 fokon állt. Ki bírja ezt ki? Ez ugyan egy logikus kérdés. Azt is mondták, hogy régen nem volt ilyen meleg. Az igaz! A feljegyzett adatokat elemezve voltak ugyan meleg napok, de azok száma csupán egy számjegyű volt. Nem olyan tartós, mint a mostani, ami két hétig is eltartott.

Ilyenkor robbantak be a hirtelen jött égszakadások (óriási párolgás a tengerek felett). Belőle vihar, eső, özönvíz mennyiségű csapadék és a károk sokasága. Ezek a hurrikánok nagyságukra mondva becsületesen nagyok, ha köztük van rivalizáció. Egyes hurrikánok tölcsérei a forgószéllel 15–40 km-esekre sikerülnek és olyan pusztítást végeznek, mint mondani szokták: kő kövön nem maradt! Gondoljunk bele, ilyen helyen élni milyen lehet és meny-nyire biztonságos? Ezt ép ésszel fel sem lehet fogni. Áradások a világ különböző pontjain. A szárazság is tombolt, velejáróival, a tüzekkel. Erdőtüzek sokfelé, szokatlan helyeken. (Pl. Görögország)

A hurrikánokat már csak a nevük alapján lehetett megkülönböztetni. A nevet adók – egy elemzés, vizsgálat alapján – a feleségek vagy anyósok neveit használták erre a célra. (Katalin, Sandy, Ida, Irma, Wilma. Elza.) A tudósok szerint itt még nincs vége ezeknek a hurrikánoknak. Ugyanis a felmelegedés, amely alapja minden bajnak, az egyenlítőtől északra és délre egyaránt kiszélesedik, és megszüli a hurrikánokat. Ezek gyengébb és kisebb formában Európát sem kímélik.

Ursula Kroeber Le Guin amerikai írónő szerint „Ahhoz jól használjuk a világot, hogy ne romboljuk tovább és ne pazaroljuk az időnket, újra kell tanulnunk, hogyan létezzünk benne.” Szokták mondani: itt van „valami” elásva. Ezt kell felfedezni és hasznosítani. Ugyanis született évekkel ezelőtt egy országokat magába foglaló egyezmény aláírása, amely kivétel nélkül mindenkit felelőssé tesz a veszélybe került Föld megmentéséért.

Aztán ki mennyit tett ehhez eddig? A kérdésre a válasz: keveset, eltérő mennyiséget, vagy éppen semmit. A Föld légterét szennyező kibocsájtott gázok mennyisége nem változott. A tüzelési módok, az égetés sem. Jelenleg is százezrével fut az utakon a benzines autók sokasága, kipufogó csövein ontva azt a szennyező anyagot, melyet nem lehet eltűrni. Olyan alternatívák kellenek, mint az elektromos meghajtású autók. De ezzel is baj van. Ehhez a masinákhoz, hogy messzebb tudjanak eljutni, betárolt elektromosságra van szükség, melyhez akkumulátorok kellenek.

A baj nem egyedi, mert ezeket az akkumulátorokat gyártani is kell, de ahol szeretnék, ott akadályokba ütközik. A tiltakozásokban pedig nem lehet elektromosságot tartani. Itt jó lenne, ha segítségül hívnák azt a „csodálatos” mesterséges intelligenciát, hogy találjon már ki valami olyan eszközt, ami nem mérgező, erre a célra kiváló és elfogadható.

Lucy Hawking angol újságíró szerint „A tudomány vívmányai hatalmat adtak a kezünkbe, hogy elpusztíthassuk saját bolygónkat. Most nekünk kell kitalálnunk, hogyan is mentsük meg.”

A bajt orvosolni kell, mert nem csak a Föld van veszélyben, hanem a rajta élő emberek élete is. David Attenborough brit természettudós, filmrendező fogalmazta meg: „Elismerjük, vagy sem, végletesen függünk a természettől. Tőle kapjuk életünk minden falatját, minden lélegzetvételnyi levegőnket. A természet a legdrágább kincsünk, ezért meg kell védenünk. Jövőnk attól függ, hogy hajlandók vagyunk-e most cselekedni?”

A természetvédelem fogalmát igen jól összegzi a Wikipédia: „A természetvédelem célja a bioszféra állapotának, működőképességének, biodiverzitásának, biológiai sokféleségének, valamint ezzel összefüggésben az élőhelyek és a természeti tájak megőrzése, károsodásainak megelőzése, mérséklése vagy elhárítása.”

Tehát a természetvédelem érdekében te magad is felelős vagy. Még ha nem mondta ezt neked senki, akkor is. Ezt a kis eszmefuttatást nem is tudnám frappánsabban befejezni, csak David Attenborough szavaival, aki sokat harcolt, hogy a Föld az évezredek távlatában is élhető maradhasson: „Becsüld meg a természetet, mert te is a része vagy, és függsz tőle.”

*


.
 
 
 
KLÁRIS irodalmi-kulturális folyóirat                                >>Impresszum<<                                Minden jog fenntartva!  ©