Kláris
Kláris
Főoldal Hírek Korábbi számaink Színházi kritikák Rólunk Élhető Világ Kapcsolat

Örökké virágáruslány

KÖNYVESPOLC

„Én írónak születtem, semmi másnak…”

Krúdytól – Krúdyról Antológia

Fehér József és Györgypál Katalin

Megjelent az óbudai székhelyű  Krúdy Gyula Irodalmi kör „Krúdytól – Krúdyról” fotókkal, fényképekkel gazdagon dokumentált és mívesen szerkesztett, szép antológiája. A harmincegy éve sikeresen működő országos irodalmi kör  szeretve tisztelt nagy írónk születésének 135., halálának pedig 80. évfordulójára kíván emlékezni e különleges, válogatáskötetével. „A 2013-as évet Óbuda-Békásmegyer Önkormányzata Krúdy évnek nyilvánította” – olvashatjuk Király Lajos elnök előszavában; ami rendezvények egész sorát jelentette és jelenti az év során. Az önkormányzat így tiszteleg a Szindbád írójának emléke előtt.
De térjünk vissza az antológiához! Ez a könyv küllemében is méltó a Krúdy évhez és a kettős évfordulóhoz. A kötet elején az író egyik időskori fotója látható, alatta pedig sokatmondó hitvallása: „Én írónak születtem, semmi másnak…” Ezt igazolja halhatatlan műveiből áradó kvalitása, zsenialitása és rendkívüli életműve. Dicséretes a kör vezetőségének és a kötet gondozóinak azon törekvése, hogy Krúdy óbudai vonatkozású műveiből válogassanak egy csokorra valót, és megemlékező írásokkal (versekkel, tanulmányokkal  és prózai alkotásokkal) járják végig az író életművének főbb állomásait.
Az antológia első részében örvendetesen Krúdytól olvashatunk tíz kisprózát: esszét, novellát. Örömmel tölti el az ember lelkét a „Vallomások a szülőföldről” című írása. Megcsillan benne elégikus hangú mesélőkedve: „Az igazi lényem itt maradt a Nyírségben, fűzfák, nyírfák, búskomor tájak és nádasok között: az nem mozdult el a kertek alatt kanyargó gyalogösvényről, a szilfák hamvas árnyékai alól, a nádból vert kerítések alatt mendegélt és együtt fütyörészett a széllel… S ugyanezért nem öregedett meg olyan gyorsan, mert újholdkor nem nézett a háta mögé, beszélgetett a vadvizekkel, a sunyin lappangó őszökkel, napraforgó magját rágta és együtt repdesett a lelke a gondtalan, vidám seregélyekkel…”
…És csak mesél. Mesél „A vitéz szűrszabó”-ról, aki egymaga mentette meg a várost az ellenségtől, mert helyén volt a szíve és az esze. Aztán az író a pesti szalonok világába vezet bennünket. S teszi ezt olyan atmoszférateremtő erővel, hogy olyan érzésünk támad, mintha ott lennénk vele. Szinte beleszippanthatunk a felizzó szivarok füstjének illatába, hallhatjuk az írók vitatkozó hangját. Elkísér bennünket Krúdy a kedvenc szigetére, a Margitszigetre, ahol még a vén fák kérge is a történelmi múltat idézi, mert mindenről van emléke, élménye.
Egyszer csak előkerül Szindbád, hogy Óbudára kalauzoljon bennünket. Máris Ferenc József császár, II. Lajos, majd II. András király idejében járunk; régi történetek bukkannak elő, velük együtt hercegek, lovagok, hogy aztán az ódon házak között barangolva, visszatérjünk a múltból Krúdy idejébe. Még a szőlőről is van mesélni valója. Ez a királyi gyümölcs, mely egyúttal a szegények gyümölcse is, „fehér kosárkában jön le a budai hegyekből egy fiatal nő karján”, s a bor ízét, a csók friss zamatosságát és az öregség bölcsességét is felidézi. Ezután az „Ábrándok” című novella következik, melyből megtudhatjuk, hogy Hollós dr. akkor igazán boldog, ha szenvedhet a szerelemtől. S amikor az imádott nő szeretné megismerni, elmenekül a valóság elől. Igen, ez Krúdy világa – álmokban, ábrándokban keresni a boldogságot.
A „Százesztendős emberek búcsúja” című részlettel zárul az antológia első része, melyben az író arról kíván meggyőzni bennünket, hogy Óbuda Magyarország legrégibb városa, krisztus születésekor alapíthatták, aminek örülhetünk. Dicséret illeti a szerkesztőket, amiért (az ízek, színek és hangulatok mellett) a Krúdy életmű egy szépen ívelő szeletével ajándékoztak meg bennünket.
Az antológia  második, vaskosabb részében, mely a „Krúdyról” címet kapta, írók, költők és irodalomtörténészek tisztelegnek Krúdy Gyula emlékének. A szerkesztők nagy érdeme, hogy a magyar irodalom klasszikusaitól, mint például Ady Endrétől és Berda Józseftől is kerültek a kötetbe Krúdy Gyulához szóló versek. Most Adynak a „Menekülő lovas” c. költeményéből emeljünk ki az íróra jellemző részletet: „Adjad, pocsék élet,/ Hogy ne legyek dőre,/ Kocogjon a lovam/ Boros, csárdás úton/ Vidáman előre.” Ezzel szemben  Berda József a korabeli nemzet megbecsülését hiányolja, amikor „Krúdy sírhantja előtt” című versében így fogalmaz:  „Mint magáramaradt, minden rokonát/ elvesztett csavargónak: oly árva, majdnem/ jeltelen a sírod. Pedig te ringattad/ néped, hamupipőke sorsú nemzeted  égig/ ívelő álmainak bölcsőjét, Szindbád!/ Hát ennyire mostoha fia vagy hazádnak?” Itt jegyezném meg, hogy a Krúdy Kör több mint három évtizede lelkiismeretesen ápolja, gondozza szeretett nagy írónk életművét, és megbecsülést szerez neki antológiáival, rendezvényeivel Budapesten, vidéken, sőt még az ország határain kívül is.
Jól példázza ezt Antalfy István  „Kihez szóltál” című verses levelének egyik részlete: „Azok a kanyargó kicsi utcák,/ – sikátorok, széles sugárutak/ köszöntöttek, köszöntenek, mi volt,/ mi van, minden széles mosollyal/ várt-vár újabb kalandra,/ bohém-kalandra,// és mert van egy közösség,/ írók, költők társasága,/ Nyíregyháza és Budapest, Budapest és Nyíregyháza, – ki tudja, mennyi még?/ Kik ápolják a kultuszt,/ Szegény-gazdag, gazdag-szegény / Becses emlékedet, Nevünkben és szívünkben,/ És kalapos képed előtt/ fejlehajtva emlékeznek terád,/ Meghatottan, Krúdy Gyula,/ »üres fészek« lakója!”
Baktai Faragó József „Aranyidő” című versében így fogalmaz az író életútjáról: „A »szőkén, szelíden« susogó/ szabolcsi szelek hazájából,/ Nyíregyházáról indultál./ »A podolini kísértetek« mesebéli, boszorkányok tanyáján át,/ a Poprád folyó partján kötöttél ki./ Te voltál »Lancelot a Tó Asszonyának/ és Merlin boszorkánymesternek a fia.«// Bejártad a Felvidéket oda-vissza: – /lóháton, postakocsin,/ és az Apostolok lován.”
Az antológiában olvashatjuk Bajor Nagy Ernő: „Szindbád szobra” című írását, mely a szoborállítással Krúdy további megbecsüléséről szól, és őrzi írásainak hangulatát. „Óbudán kerestünk helyet a szobornak, ahol Szindbád jobbra billent fejjel – mintha ezzel mások terhét hordozó ősére akarna emlékeztetni – be-bekukkantott a hűvös, titkosmélyű kapualjakba, gyönyörködve vegyült el az esküvők lakodalmas seregében, s ahol a Hajógyári szigeten  sokszor látták kevés szóval, kipirult izgalommal tárgyalni ismeretlen emberekkel.”
Sok értékes és gyönyörű verset, esszét, érdekes tanulmányt találhatunk a kötetben, melyek helyesen és jól mutatják be a nagy író életét, elemzik alkotói pályáját, műveit. Czére Béla „Az idő költője” c. tanulmányában rámutat, hogy Krúdy „A Monarchia és a reformkor, a szabadságharc és az önkényuralom, a 20. század és a középkor világának valóságkockáiból emelte több, mint száz kötetes életművének monumentális katedrálisát, de a történelem és a mindennapi élet realitásaiból emelt épület toronyórájának számlapján mégsem a valóságos idő mutatói mozogtak…” Prousttal összehasonlítva hangsúlyozza: „Krúdyt azonban nem a ténylegesen átélt emlékek érdeklik, hanem azok platóni mása…”
„Amikor Márai Sándor 1940-ben megjelentette regényét Krúdy Gyula életének utolsó napjairól” – írja Földesdy Gabriella „Szindbád hazamegy” című értékes tanulmányában –, „az író már hét éve halott volt.” Most szemelvények következnek a tanulmányból. „A mű egyszerre szól Krúdyról és önmagáról, az életről, a művészetről, halálról, Krúdy stílusában.” „Ez a nap rendkívül prózaian kezdődik, azzal az elhatározással, hogy estére hatvan pengőt kell szereznie Zsókának, kisleányának vizsgaruhára.” „Szindbád mindent megígér, pénzt ruhára, életre, a villany visszakapcsolását, a korai hazajövetelt, az otthonvacsorálást is, de azt, hogy nem iszik út közben, képtelen megígérni, mert nem szereti a könnyelmű ígéreteket.”
No, persze: minden másként alakul. Bérkocsin utazik, megszerzi ugyan a pénzt (mármint a 60 pengőt), de a London fogadóba viteti magát, ahol különleges ételeket rendel. Az esti órában még megissza a kihozatott négy deci borát, és a korahajnali órákban érkezik haza a batárral. Akkor aztán minden pénze a kocsis zsebébe vándorol.
Földesdy Gabriella nagyon szép gondolatokkal fejezi be tanulmányát. „Rezeda Kázmér és Szindbád megteremtője maga is regényhős lett Márainál, a három alak összemosódik, és egyetlen írósorsot gyúr ki magából, azt a figurát, aki még őrzi azokat az ízeket, hűséget, becsületet és annak elvesztését is, a régmúlt világot, amit a »haza« szó jelent, de mégsem maradi, még kevésbé nevetséges figura. Az élni vágyásában és a meghalni tudásában lesz vonzó számunkra, érték, amit őrizni kell.”
„Krúdytól nehéz idézni, kiragadni mondatrészt, sőt akár mondatot is, annyira összefüggő láncolatot alkotnak szavai – mondatai” – írja Györgypál Katalin a „Néhány szó Krúdy Gyuláról” című esszéjében. Krúdy az ötvenedik könyvét már maga kénytelen kiadni. Ezzel kapcsolatban azt írja: „A regényeket ezután nemcsak megírni kell, hanem el is adni. Drága szépséges íróőseink ugyanezt csinálták a múlt időben…” Ebben az írásban olvashatjuk a másik Krúdytól vett idézetet is: „a múlt időkből ne azokról vegyünk példát, akik a kávéházban biliárdozva várták, mikor engedik át helyüket az öregek, hanem az intelligenciának azt a hőskorát nézzük, amely megteremtette és a maga boldogtalanságában, sorscsapások mennydörgései közepette is még tartja a régi Magyarországot, foggal és körömmel, mert kora fiatalsága óta megszokta a csüggedésnélküli küzdelmet.”
Idézzük most Kanizsa József „Krúdyt látta” c. költeményének kicsit melankolikus, szeretett írónkra leginkább jellemző, utolsó versszakát: „Szomorú/ az őszi szél/ s a harangot megkondítja./ Emlékeztet:/ – nemrég itt,/ itt járt Szindbád/ – Krúdy Gyula…”
Befejezésül pedig álljon itt Király Lajos: „Az ifjú Krúdy Gyula” c. versének gyönyörű részlete:  „Gyermekkorában hallgatta/ nagyanyja szép meséit,/ és íróként ez kísérte/ az utolsó igéig.”
A kötetben még sok kiváló vers és nagyszerű írás található; elnézést kérek, hogy  mindegyikre nem tudok kitérni. Örömmel ajánlom viszont e szép és értékes antológiát minden Krúdy-kedvelő ember figyelmébe.
A novellákat, verseket, tanulmányokat Kanizsa József és Király Lajos válogatta, Király Lajos szerkesztette. A fotók a Krúdy Gyula Irodalmi Kör archívumából származnak. A festményeket és a grafikákat Kis Gábor, Koncz Eta, Rehorovics Anita, Simon M. Veronika és Szabados István készítette. Krúdytól 10 kisprózát, Krúdyról pedig 47 verset, esszét, tanulmányt találhatunk.
Kellemes olvasást kívánok mindenkinek!

(Fehér József)


*


Krúdytól – Krúdyról – ennél frappánsabb címet nehéz lett volna találni a Krúdy Gyula Irodalmi Kör legújabb, különleges antológiájának, mely az író szüle-tésének 135., halálának 80. évfordulója alkalmából készült.
A tetszetős „Krúdy-lila” borítón (a Kör antológiái borítóinak színe) az író fényképét látjuk, antológiához méltón sok érdemi információval. Alcíme is jól tájékoztat: „Válogatás Krúdy Gyula írásaiból, valamint írók, költők és irodalomtörténészek vallomásai Krúdy Gyuláról”.
Érdemes elolvasni az Előszót Király Lajostól, aki az antológiát is szerkesztette: sok tényt megtudhatunk az Irodalmi Körről, a Krúdy év eseményeiről, az antológia létrejöttének körülményeiről is.
A fentieknek megfelelően a kötet két nagy részből épül fel.
Az I. rész címe: „Krúdytól” – (Válogatás Krúdy Gyula műveiből) értő válogatás az írónak elsősorban Óbudával kapcsolatos írásaiból, de találunk szülőföldjéről, a Nyírségről szólóakat is. Olvashatunk a „Pesti szalon”-okról, a margitszigeti varjakról (az akkori új Margitszigetről), részleteket a Szindbádból – Óbuda, Buda szőlői, éjszakái, ábrándjai… Összesen tíz elbeszélés, melyek szinte átfogják Krúdy munkásságát.
A kötet nagyobbik, II. részének címe: „Krúdyról. Írók, költők és irodalomtörténészek írásai Krúdy Gyuláról”. Talán kicsit meglepő módon Ady Endre „A menekülő lovas” című versével kezdődik a hosszú sor, melynek ajánlása – „Krúdy Gyulának küldöm” – talán nem annyira közismert.
A szerzők nevük szerint abc-sorrendben követik egymást. Találunk prózát, verset, tanulmányt egyaránt, így színes, kavargó élményt ad, ahogy átlapozzuk, olvassuk a kötetet. A művek egy része megemlékezéseken hangzott el, más része talán az Irodalmi Kör vezetőinek felhívására készült. Közéletinek is számító írást olvashatunk „Szindbád szobrá”-ról Bajor Nagy Ernőtől, Krúdy szobra végül a Kéhli Vendéglő mellett kapott helyet. Az írás természetesen magáról Krúdyról is szól. Sok mindent megtudhatunk „Krúdy Gyula várpalotai kötődésé”-ről (Budai László írása), Krúdy nagyanyja, Radics Mária révén. Krúdy munkásságáról ír Czére Béla „Az idő költője” címmel („Krúdy egyszerre költője a társadalmi és a természeti létnek” – írja többek között.) Szintén izgalmas olvasmány Földesdy Gabriella elemzése Márai Sándor könyvéről, Krúdy utolsó napjáról (Szindbád hazamegy – „a Szindbád-regény életművének egyik csúcsát jelenti” – írja Földesdy), de még a regényt követő néhány Márai-esszéről is olvashatunk itt. Krúdy utolsó éveiről találunk egy rövidebb írást (Györgypál Katalin). Érdekes Hajdú Endre más témájú írása („Régi dolgok Krúdyról”) elsősorban Krúdy régies szóhasználatáról. Tüskés Tibor Krúdy egyik elbeszélését veszi nagyító alá. Pekár István Krúdy és Óbuda viszonyát elemzi, melyből elsősorban az író emberi alakja rajzolódik elénk. Ugyanígy emberként láthatjuk magunk előtt Krúdyt Tóbiás Áron interjújában (Kései beszélgetések. Részletek a „Krúdy világa” című kötet interjúiból. Kéhli Feri). Az említettek kívül még számos írás vall Krúdy szellemiségéről, vagy emlékének ápolásáról pl. Szécsénykovácsiban (Z. Urbán Aladár) vagy Budapesten (Szántai Sándor).
A prózai művek között pedig rengeteg vers. Krúdy ifjúságáról, életéről, hőseiről, szellemiségéről, Óbudáról, a Vörös postakocsiról, Krúdy asszonyairól, álmairól és álomvilágáról, a „krúdyzmus”-ról. Szépek, találóak, érdekesek, elringatóak, mint Krúdy írásai.
Antalfy István, Berda József, Bíró András, Czigány György, Kanizsa József, Király Lajos, Simonyi Imre, Varga József és mások értő, szép verseit olvashatjuk álmodozva, elmélázva – és elgondolkodva.
A kötetben rengeteg képet találunk. Festmények, grafikák, fotók vallanak az íróról, Óbudáról, a Nyírségről, a régi asz-szonyokról, a postakocsiról, az írót ábrázoló szobrokról, emléktáblákról szerte az országban. (Fenyves Mária Annunziata, Koncz Eta, Rehorovics Anita, Simon M. Veronika, Szabados István és mások kifejező, értékes művei.)

Az antológia szerteágazó anyagát Kanizsa József és Király Lajos válogatta. Szerkesztette: Király Lajos.
(Kiadó: Krúdy Gyula Irodalmi Kör, Bp., 2013, 156 p.)

(Györgypál Katalin)
♣    ♣    ♣
 
 
 
KLÁRIS irodalmi-kulturális folyóirat                                >>Impresszum<<                                Minden jog fenntartva!  ©