Kláris
Kláris
Főoldal Hírek Korábbi számaink Színházi kritikák Rólunk Élhető Világ Kapcsolat

Örökké virágáruslány

PRÓZA

Tóth Attiláné dr.

Ilona nap

Nagymamát Idának keresztelték, de ő önhatalmúan megváltoztatta a nevét – hétköznapi használatra –, és Ilonának szólíttatta magát. Amikor mint kisiskolás Egerben nyaraltam, gyakran kísértem őt az orvoshoz. Csodálkoztam, amikor az asszisztensnő kiszólt, és szólította: – Nagyné, Ivony Ida. – Nagymama gyorsan felpattant, és válaszolta, hogy: Igen. Nem voltam bátor, kérdezgetős gyerek, így csak magamban gondolkodtam, hogy biztosan nagymamának két neve van, de nem baj, nekem így is, úgy is nagymama.

A névcserével az járt, hogy nagymama névnapja augusztus 18-án volt, Ilona napkor. Édesanyámat hivatalosan is Ilonának hívták, így kettős ünnep volt a családban. 18-ára összegyűlt a család.

Édesapám és én az egész nyarat nagymamáéknál töltöttük. Igazi paradicsom volt ez nekünk. Édesapám kis lapos írógépén írogatott délelőttönként az udvaron, korán délután olvasott, és később délután elindult Sándorékhoz beszélgetni, néha én is vele mentem. Én a délelőttöt a strandon töltöttem, szívesen olvasgattam, és közben figyeltem a csinos hölgyek körül kialakult vidám társaságot, hallgattam a beszélgetésüket, és csodálkoztam, hogy milyen hosszan tudnak vitatkozni egy teniszmeccsen történtekről.

Pöpéék (a férje, Ferike, anyukám öccse) már napokkal 18-a előtt megérkeztek. Nagyapával a vonathoz igyekeztünk a megadott időben. A pár kocsiból álló rozoga szerelvény lassan döcögött be az állomásra. Pöpéék csak Miskolcról jöttek, de több órás utazás volt mögöttük. Gyalog baktattunk a házig az emelkedő utcán, vittük a csomagokat. Pöpe szőke, magas, nagyon csinos hölgy volt, hangosan beszélt és mindig mosolygott. Csodáltam vidámságát, divatos ruháit, elegáns mozdulatait – pontosan ellentéte volt édesanyámnak.

Édesanyám 16-án jött. Ekkor újból az állomásra mentünk nagyapával.

Sándorék, a báty és családja, vagyis keresztapámék Egerben laktak, csak a két fiukat várták az ünnepre. Laci nem nagyon tudott jönni, mert Rigában járt katonai főiskolára, repülőmérnöknek készült. A bátyja, Zoli ritkán megjelent nagyapa nagy örömére és büszkeségére. Ő itthon volt, szintén katona a gépkocsizóknál.

Anyám megérkezése után két napon keresztül folytak az előkészületek. Nagymama már előzőleg több libát tömött, hogy jó zsírosak legyenek. A sült liba mellett csirkepörkölt is készült, tejfölösen, nokedlival.

Különös reggelit tálalt nagymama ezeken napokon. A szárnyasok vérét egy tálba összegyűjtötték, ami hamar megalvadt. Előre elkészítették a zsíron dinsztelt sok hagymát és paprikát – ez volt az alap. A megalvadt vért összedarabolva ebbe az alapba  tették, és jól átsütötték. A vérdarabok szinte megfeketedtek, de nagymama nem hagyta megkeményedni, hanem lágyan tálalta. Friss kenyérrel nagyon finom volt.

Nagyapa a nagy napra már a pincébe elhelyezte a bort. Leginkább egy helyről vásárolt a kishordóba, ami az udvar alatti pincében volt. A bornak le kellett hűlni pince hidegre, így napokkal előbb megtöltötte a kishordót.

Abban az időben törkölypálinkát ittak, különféle édesített, vagy külföldi recept szerint készített röviditalok nem voltak.

Az ünnepi ebéd az udvaron volt. Nagyapa és apám, még reggel, két asztalt összetolt, anyukám erre tette az abroszt és terített szép lassan, a többi munka közötti időben. Mi, vagyis a Pöpéék és én a városba mentünk, virágot venni. Nagymama a sok virágot szerette. Megbízást kaptunk anyutól, hogy az ő nevében is válasszunk. Így azután hatalmas mennyiségű csokorral értünk haza. Abban az időben a virágok is egyszerűbbek voltak, korai őszirózsát, néha rózsát, török szegfűt kaptunk a piacon. A nyárnak már a vége felé jártunk, és a nevezetesebb virágok, mint a szegfű, rózsa, ritkán érte meg az augusztus végét.

Természetesen ajándékozás is volt, Pöpéék az ajándékukat Miskolcról hozták, anyu Pestről, ezekkel az utolsó pillanatban nem kellett foglalkozni.

Amikor mindenki megérkezett az ünnepi ebédre, elkezdődött az ajándékozás és a virágok átadása. Érdekes, hogy az ajándékokra nem emlékszem, csak a virágokra.

A csirke- és libaaprólékból főzött húsleves már az asztalon gőzölgött. Édesanyám vágta bele a rendkívülien vékony tésztát, még az előző napokban. A leves a tésztával volt a leveses tálban, és mellette egy nagy tálaló tálban a főtthús és a zöldség. Pöpéék imádták a zöldségeket a leves után eszegetni, anyukám a főtthúst szerette, és Sándor is, apu is. Anyukám csak rövid ideig ült az asztalnál, mert ő tudott gyorsan nokedlit szaggatni, így már ment is a konyhába nagymama hívó szavára: Icuka, már forr a víz. Pár perc múlva nagymama hozta a tejfölös csirkepörkölt mellé a frissen kiszedett nokedlit. Nagyapa öntögette a bort a kicsi alacsony poharakba. Abban az időben ilyen volt a borospohár azon a környéken. A Szépasszonyvölgyben is ilyen poharakból ittak a vendégek egy-egy nevezetes gazdánál, akiknél ketten nagyapával mi is megfordultunk a nyár folyamán, bort válogató körutunkon.

Ferike csak libasültet evett, neki egy kis lábosban el kellett tenni a nokedlit, leöntve a pörkölt levével és a tetejére téve egy remek csirkecombot. Ő mindezt csak melegítve szerette, másnap.

Ebéd utánra almás sütemény volt, tortát nem készítettek, pedig anyukám gyönyörű dió tortát tudott készíteni, de a nagy nyári melegben valóban nem volt rá szükség.

Az ebéd hosszúra nyúlt, vicceket meséltek, nevetgélés töltötte be az udvart, áthangzott a szomszédba is. A szomszédék azután lassan meg-megérkeztek egy pár percre egy tál süteménnyel, egy kis ház körüli ezzel-azzal, szilvával, szőlővel, hogy köszöntsék nagymamát.

Délután közepén érkeztek a cigányok, több nótát elhúztak az udvarban. Nagymama fel volt készülve a jövetelükre. Egy csirkét és egy fél libát kaptak megsütve, nagyapa megtoldotta egy üveg borral, de a lelkükre kötötték, hogy azt otthon a feleségükkel igyák meg (nagymamáék mondták a nevüket is), amit persze megígértek. Mivel ismerték aput és Sándort is, még beszélgettek egy pár mondatot. Apu érdeklődött olyan zenészek iránt, akik most nem voltak jelen, majd kezdtek kivonulni az udvarból, köszöngetve a húst és a bort. Nagymama utánuk kiabálta, hogy szépen húztátok, köszönöm és remélem, hogy a temetésemen is fogjátok húzni. Persze – válaszolták –, csak tessen szólni.

A délután még későbbi részében benéztek olyanok, akik valahonnan ismerték és szerették nagymamát, olyanok, akik Egerben éltek és valamikor kosztosok voltak itt az udvarban, ők is ismerték az egész családot. Így azután borozgatással, beszélgetéssel késő estig ültek az udvaron. Közben nagymama még egy bekavart (ő így mondta) pogácsatésztából sütött  pogácsákat, hogy legyen mit enni a bor mellé.

♣    ♣    ♣

 
 
 
KLÁRIS irodalmi-kulturális folyóirat                                >>Impresszum<<                                Minden jog fenntartva!  ©