Kláris
Kláris
Főoldal Hírek Korábbi számaink Színházi kritikák Rólunk Élhető Világ Kapcsolat

Örökké virágáruslány

ESSZÉ

Losonczi Léna

A jó közérzet

A közérzet szó igen gyakori a mindennapi használatunkban. Persze, gyakrabban negatív előjellel: „rossz a közérzetem…” Ok a panaszkodásra még az orvosi rendelőkben, várókban is.
De mi az a közérzet?
A tudatnak főleg a testi, egészségi állapotból fakadó és a kedélyre is kiható általános állapota. Tehát egy érzékelt általános állapot, egy személy megítélése saját testi-lelki állapotáról, az elégedettség szintje, ahogy egy személy érzi magát. Tehát teljesen szubjektív!
Hogyan érhetjük el a jó közérzetünket? Főleg a gondolkodásunk beállításával, mivel egy tudati állapotról van szó. Akarom, hogy jól érezzem magam! Mit tegyek ezért? Törekedjem a testem egészségének megőrzésére, és a lelki békém, a harmónia megteremtésére! Ehhez közösségre is szükség van. De nem akármilyen közösségre! Mert köz-érzet! Azaz a közelünkből, a környezetből, a közösségből felénk irányuló hatások befolyása. Csak az a környezet segítheti elő a jó közérzet érzetét, amelyből a szeretet áradás érzékelhető. Ahol kedvesek, figyelmesek, megértőek, barátságosak, elfogadók, segítőkészek… a közösség tagjai. Ahol nem az irigység, harag nyilai röpködnek, nem a szavak szúró tövisei döfködnek. Hanem egy kellemes melegséget, nyugalmat árasztó burok veszi körül az embert, ezért jól érzi ott magát.
A kisebb közösség, a család is biztosíthatja a jó közérzetet. Ám ennek is feltétele a békesség, a harmónia, az önzetlen szeretet. A lakásunk körülményei is elősegíthetik közérzetünk állapotának erősítését. Ezért is tehetünk. A kényelem, az esztétikai pozitív hatás, a virágok, növények, a gyönyörködés lehetősége, a csend, vagy a kellemes zene mind-mind hozzájárul a jó közérzetünk fokozásához. A közérzet javítását szolgáló tényező még a szabadban, a természetben való tartózkodás, séta, mozgás, a napfény hatása…
Ki lehet próbálni! Ezt segítheti elő a munkánkban elért eredmény, siker, de a másokért végzett szolgálat öröme is sokat javíthat lelki állapotunkon, hozzájárulhat a tudatunkban kialakuló megelégedettség állapotához. A megelégedettség alapja pedig a viszonyítás. Ha mások helyzetével összehasonlítom a magam testi, lelki, környezeti állapotát s meglátom a mások nyomorát, szenvedését, életkörülményeit… elégedettebb lehetek, s érezhetem magam jobban (bár nem feltétlenül). Sőt, hálát is adhatok naponta a saját helyzetemért! Rögtön jobb lesz a kedélyállapotom s a közérzetem. Ezt tanácsolom – jó közérzetet kívánva – minden kedves olvasómnak.
Viszont az is biztos, hogy a TV negatív híreivel való töltekezés nem szolgálja a személy kedélyállapotának javítását!

*


.
 
 
 
KLÁRIS irodalmi-kulturális folyóirat                                >>Impresszum<<                                Minden jog fenntartva!  ©