Kláris
Kláris
Főoldal Hírek Korábbi számaink Színházi kritikák Rólunk Élhető Világ Kapcsolat

Örökké virágáruslány

ESSZÉ

Benke Mária

Helyünk a világban…

Érdekes elgondolkodni azon, hogy hol is a helyünk?

Hazánk a Kárpát-medence összes szépségével, sajátosságával megteremti a mi helyünket, otthonunk, családunk, szokásaink, hagyományaink szerint…

Mégis becsvágy, kíváncsiság, vagy egyéb más ok arra sarkall minket embereket, hogy kitekintsünk a „nagy” világba…

Ennek számtalan oka lehet.

A televízió, internet és egyéb más technikai fejlődés kinyitotta a világot számunkra, kitekinthetünk, és vágyat érezhetünk arra, hogy megismerjük a hazánkon túli világot. Igen ám, de ehhez kell nyelvismeret, anyagiak és még számtalan dolog, többek között kíváncsiság, vágy, hogy más népek életformájával ismerkedhessünk.

A nyughatatlan természetű ember, ha kitűz egy célt s el is akarja érni, akkor szorgalmasan tanul, megteremti az anyagiakat az utazására, hogy világot lásson, élményeket gyűjtsön, s hazatérve meséljen, papírra vesse, és emlékei legyenek…

A másik ember a megélhetést keresi, és fejest ugrik az ismeretlenbe, elmegy külföldre dolgozni a jobb lehetőségek reményében.

A harmadiknak rokonai, barátai élnek távol külhonban és oda látogat, majd az az életforma jobban tetszik neki és ott marad, akár pár évig is…

Ezernyi oka lehet annak, hogy a világban keressük a helyünket.

Saját ismereteim, tapasztalataim szerint a családom, környezetem hazájához ragaszkodó emberekből áll, így generációkon keresztül nem nagyon hagyta el az otthont nyújtó szülőhelyét, de azért ki-kikacsintottunk Európába, Ázsiába is, olykor-olykor nyaralni, világot látni…

Mikor egy hónapig Malaysiában voltam barátokkal, sok helyre eljutottam, és tanulmányoztam az ottani emberek életkörülményeit, szokásait és étrendjét. Nagyon tetszett, hogy kedvesek, udvariasak, tisztaság veszi őket körül utcákon-tereken, mindenhol, a színek kavalkádjában tobzódik a természet, milliónyi virág nyílik, szépen gondozottak az utcák, terek. Igényesek, kedvesek, és főként tisztelik a másik embertársukat, ez nagyon tetszett…

A piacok roskadoznak a finomabbnál finomabb gyümölcsöktől, virág- és zöldségkölteményektől, a tenger gyümölcseitől s még sorolhatnám. Mindig párás meleg van, az emberek nyugodtak, nem rohannak soha sehová, békés- mosolygós mindenki…

Egy hónap ott tartózkodás alatt ezt figyelhettem meg.

Elgondolkodtam, hogy ha a szeretteim, családom, barátaim is mind itt lennének, tudnék-e ott élni végérvényesen.

Feltettem a kérdést magamnak, hogy mi hiányozna a hazámból ott nekem.

Érdekes volt eljátszani a gondolattal, de amikor egy nemzeti ünnepükön vettem részt, és nagy parádéval ünnepeltek, vagy egy sporteseményen a himnuszukat hallgattam, belémhasított az én hazám csodás himnusza, könny szökött a szemembe, és hiányérzetem kezdett lenni…

Mikor a Dél-kínai-tengerben fürödtem a barátaimmal, akkor is kis szomorúságot éreztem, mert felrémlettek a balatoni nyaralásaink a családommal, és nagyon hiányoztak nekem…

A helyünk a világban jó, hogy megvan.

Ma már utazhatunk bármerre, bárhová, tartózkodhatunk munkavállalóként, turistaként is a világ minden részén, de előbb-utóbb hazavágyunk, mert az otthonunk itt van, ahol születtünk s élünk. Azt gondolom, mindenki az anyatejjel szívta magába a helyét, szerepét, otthonát…

A korábbi politikai helyzetben nem volt világútlevél és nem lehetett „csak úgy” utazgatni, a magunk kis zárt világában nem ismertünk sok csodás dolgot. Ma már bárhová el lehet jutni, megismerni, rácsodálkozni a világ kulturális különbségeire, szokásaira, tisztelve az ottani hagyományokat, és ismeretekkel gazdagodva hazatérhetünk…

Ha csak egy dolgot említek, a gasztronómia világát, fantasztikus fejlődés – változás – ment végbe az utóbbi évtizedekben, amiből, mivel nyitottak vagyunk, sokféle dolgot átvettünk, s alkalmazunk a mindennapi étrendünk kialakításában, de azért ha valaki megkérdezi, hogy mi a kedvenc ételünk, nagy többségében a családi hagyományokból ismert étkeket soroljuk fel. Ez nem csak a gaszt-ronómiában jelenik meg, hanem  életünk minden területén, hiszen a világban megszerzett ismereteinkből néhányat alkalmazunk a mindennapjainkban is, kíváncsiak vagyunk más népek életére, mitől olyan nyugodtak, kiegyensúlyozottak, miért nem rohannak. Átvettünk tőlük sok érdekes dolgot, pl. a jógát, a meditációt, a relaxációt és még sorolhatnám…

Végső következtetésként azt a tanulságot vontam le, hogy ha az anyanyelvünkön kívül legalább két világnyelvet beszélünk, akkor bárhol otthon lehetünk, van helyünk, szerepet vállalhatunk…

Azt gondolom, hogy ott vagyunk otthon a világban, ahol a szeretteinkkel együtt lehetünk, s élményeinket megoszthatjuk velük.

Nagy utazásokat persze tehetünk, hiszen a lehetőségünk adott, ki-ki pénztárcája, igénye szerint jöhet-mehet a világban attól függően, hogy mit szeretne megtapasztalni, de egy idő után – szerintem – hiányzik mindenkinek a hazája, az a kultúra, amiben nevelkedett, azok a szokások, amik jellemzik az Embert.

Mindenki egyfajta értékrend szerint éli az életét, és tudja, hogy mi az, ami számára fontos…

Tehát én úgy gondolom, hogy a világmindenségben mindenkinek van helye, kérdés, hogy vágyik-e tapasztalatokat szerezni…

Esetleg vágyik-e elhagyni hazáját, hogy máshol éljen…

Ez érdekes kérdés, beszéltem néhány emberrel, akik sok-sok év után is visszavágytak s hazatelepültek, mert mindenütt jó, de legjobb otthon!

A kérdésemre, hogy miért döntöttek úgy, hogy hazajönnek, az egyik kedves ismerősöm 30 évi távollét után azt válaszolta, hogy még mindig magyarul álmodik, s ahogy múltak felette az évek, egyre többet gondolt a hazájára, ezért úgy döntött, hogy visszajön…

Ennyi jutott eszembe a „helyünk a világban” témáról, de én is azt gondolom, hogy ki-ki ahová született, ott éljen, boldoguljon, teremtsen otthont, családot, biztonságot magának…

♣    ♣    ♣
 
 
 
KLÁRIS irodalmi-kulturális folyóirat                                >>Impresszum<<                                Minden jog fenntartva!  ©