Kláris
Kláris
Főoldal Hírek Korábbi számaink Színházi kritikák Rólunk Élhető Világ Kapcsolat

Örökké virágáruslány

ESSZÉ

Benke Mária

Szabad lélek…

Sokat gondolkodtam a lélek szerepén és jelentőségén az életünkben. Azt vallom, hogy ha a test, a lélek és a szellem harmóniában van, összhangban működik, akkor nem támadhatja meg betegség az embert sem testi, sem lelki értelemben… Ugyanis ez a harmónia hivatott az emberi teljesség megőrzésére.

Ha sérül a lelkünk, akkor megbetegszünk. Egymás nélkül nem léteznek, ezért a szabad léleknek szüksége van az ember hitére, jókedvére s még számtalan más tulajdonságára, hogy szabad le-hessen a lélekkel együtt maga az ember.

Ha nem szárnyal a lelkünk, búskomorak leszünk, nem találjuk a helyünket, étvágytalanság, álmatlanság tör ránk, fogyunk, eltűnik a fény a tekintetünkből, már nem mosolygunk másokra, tehát nagy baj keletkezik, ezért szükségünk van a teljességre.

A teljességet csak nagy önismerettel, önbizalommal, alázattal tudjuk elérni, de még így is napi szinten kell dolgoznunk azon, hogy egyben legyünk önmagunkkal…

A baj ott kezdődik, mikor a minket körülvevő világból nem csak pozitív, sőt sok-sok negatív rezgés ér el hozzánk… Mint tudjuk, minden rezgésekből épül fel, az energiáink is, mi hatunk a környezetünkre, s az visszahat ránk, emberekre, a lelkünk szabad, mégis függ tőlünk…

Ha megbántanak, okkal, vagy ok nélkül a lelkünkre vesszük.

Kinek milyen – és mekkora – a lelke, az az egyéntől függ… Szoktuk mondani, hogy valaki lelki alkat, mély érzésű, sokkal sérülékenyebb, mint az, aki nem foglalkozik a lelkiéletével. De olyan ember is van köröttünk, akire kijelentjük, hogy lelketlen… pedig hát bizonyos értelemben a gátlástalan bűnözőnek is van lelke… A lélek egy megfoghatatlan, láthatatlan érzés, melyet jól körülírni, behatárolni nagyon nehéz.

A lélek halhatatlan, az ember kitölti a földi életét, mit a sors rá mért, szépen eltávozik a teste az élők sorából, de nem szűnik meg létezni, úgymond kileheli a lelkét, testét visszaadja teremtőjének, mint mondják: porból lettünk és porrá leszünk, de a földi porhüvelyünk lélek nélkül nem ér semmit… Ha eljátszunk a gondolattal, hogy van reinkarnáció, akkor a lélek halhatatlansága révén vándorol, sok-sok testbe újra és újra leszületik a Földre. Azt tartják pl. a budhisták, hogy a lélek bármilyen testben újraszülethetik, akár bogár, fa, virág, állat is lehet belőle a következő földi életében. Érdekes elméletnek tartom, s foglalkoztat is a gondolat, hogy mi történik az ember halála után a lelkével.

A test igazán sohasem szabad, alkalmazkodik az időjárás változásaihoz, környezetéhez, családjához, munkájához, számtalan dologhoz, tehát legtöbbször nem azt teszi, amihez pillanatnyilag kedve lenne, röghöz kötött… Ellenben a lélek szabadon szárnyal, határtalanul. Bátorság kell ahhoz, hogy valaki szabadon éljen. A lélek szabadságát nem korlátozza semmi, csak az egyén tudata-szelleme, hite, mely láthatatlan úgy, mint a lélek, mégis befolyásolja a nagy egészet…

Ha például szomorúság, bánat ér egy embert, gúzsba köti a lelki fájdalom, már nem szárnyal, repked, akkor lelki betegnek nevezzük az illetőt, és pszichológushoz, pszichiáterhez küldik, aki terápiákat ír elő, hogy a lélek meggyógyuljon. Amíg a lélek beteg, a test sem épül, mert szoros összefüggés van közöttük. Ezért mindenkinek önmagának kell segíteni, feldolgozni a sérelmeit, veszteségeit, esetleg a gyászát, mert a szabad lélek erre egyedül nem képes…

Azt mondjuk azokra az emberekre, akik mély érzésűek, gondolkodva élnek, hogy sokat lelkiznek… Lelkizésnek tartom, ha mások gondja-baja megérint, könnyet csal a szemembe, de az lelkizés, ha szomorkodom valamin, ami bánt, ilyenkor a lélek nem szabad. Megköti az ember szomorúsága, gondja, és önállóan nem létezhet…


♣    ♣    ♣
 
 
 
KLÁRIS irodalmi-kulturális folyóirat                                >>Impresszum<<                                Minden jog fenntartva!  ©