Kláris
Kláris
Főoldal Hírek Korábbi számaink Színházi kritikák Rólunk Élhető Világ Kapcsolat

Örökké virágáruslány

KÖNYVESPOLC

Tárkányi Imre

A béke bozótharcosa

Kötet Baranyi Ferencről

Két kiadó, a Hungarovox és a Papirusz Book jegyzi a Baranyi Ferencről szóló könyvet, amely az ismert költő, író nyolcvanadik születésnapjára készült. A béke bozótharcosa cím jól jellemzi Baranyi Ferenc egyéniségét, a mindenkor az igazságért,  enberekért kiálló alkotót. Sok évtizedes pályafutása alatt nem volt megalkuvó, megértéssel, de kellő „szigorral” tárta fel írásaiban hibáinkat, vagy/és a politika „káros” befolyását mindennapi életünkre. Imponáló a névsor, akik üdvözölték. Az idézett írások 2000-től napjainkig szólnak az íróhoz. Néhány idézet: Madarász Imre irodalomtöténész Baranyi Ferenc önéletrajzi kötetének megjelenését szorgalmazza, bár a Szerelmes élet című kiadvány bőven foglalkozik pályafutásával (2000). Gyurkovics Tibor, a költőtárs így ír levelében: „Örülök, hogy megőrizted magad költőnek, embernek, szerelmesnek, európainak, hited szerinti politikusnak” (2001). Jókai Anna írónő szerint „ha nem is egyformán gondolkodunk mindenről, ez nem változtat azon, ami viszont összeköt” (2001). Marczis Demeter operaénekes írja: „Baranyi irodalmi és zenei műveltsége kivételesen megalapozott” (2005). Juhász Ferenc költő köszöntője egy díjátadó ünnepségen: „Újraolvastam Baranyi Ferenc műveit… nem látok váteszi magatartást, képviseleti beszédmódot, csak igazi jó verseket látok…” (2008). Bíró András költő szerint „Baranyi az ún. rendszerváltozással sem fordított hátat a szocializmus eszméjének… megőrizte humanizmusát, amely átnyúl határokon, korokon…” (2012). Kácsor Zsolt író szerint „Olvassák újra [mármint Dante Pokol c. művét – T. I.), de ne Babitstól! Hanem föltétlenül Baranyitól… mert Baranyi gördülékenyebb, könnyedebb, érthetőbb, egyszerűen szebb” (2012). Csák József operaénekes írja: „Nagyon hálásnak érzem magam neki, mert általa egy sor nápolyi dalt tanultam meg az ő magyarra fordításában” (2014). – (Ezeket a dalokat néhányszor élvezhettük is a Művészetbarátok Egyesületében – T. I.) Szinetár Miklós rendező néhány sora: „Ezek az írások az én szívemből, az én szívemhez szólnak” (2015). A recenzens nem győzi e kedves idézeteket olvasni…

Barátok,  ismerősök méltatják a Költőt, a közélet hiteles tolmácsolóját, a szerelem, a női szépség kedves megörökítőjét – és Nyáregyháza díszpolgárát.

Tovább forgatva a kötetet szép versekkel találkozunk, amelyek Baranyi Ferenchez szólnak. Ismerős nevek: Kaiser László, Czigány György, Madár János, Takács Tibor, Tandori Dezső, Antalfy István, Góg János, Kassai Franciska, Ihász-Kovács Éva versei bizonyítják a „kollégák” szeretetét.

A kötet harmadik, igen jelentős részében beszélgetéseket, riportokat olvashatunk Baranyi Ferenccel. Közülük kiemelném Laczkó András írását, amellyel Baranyi iskoláit, tanuló éveit igyekezett felderíteni. Ebben a beszélgetésben az ötéves fiúcskától eljutunk a szabadfoglalkozású íróig. Változatos élet tárul elénk…

A további interjúkban megtudhatjuk, Baranyinak „az irodalom a sorsa, a zene pedig a szerelme” – és hogy lett „tévés” Baranyi. E könyv megjelenése után azt kívánhatjuk a „XXI. századi bozótharcos” költőnek, hogy kitartással folytassa a harcot egészen addig, míg – az ő tevékenységének is köszönhetően – végre eredményes lesz.

(A béke bozótharcosa. Baranyi Ferenc a XXI. században. Összeállítás. Hungarovox K.–Papirusz Book K., Bp., 2017, 216 p.)


♣    ♣    ♣

 
 
 
KLÁRIS irodalmi-kulturális folyóirat                                >>Impresszum<<                                Minden jog fenntartva!  ©