Kláris
Kláris
Főoldal Hírek Korábbi számaink Színházi kritikák Rólunk Élhető Világ Kapcsolat

Örökké virágáruslány

ESSZÉ

Stancsics Erzsébet

József Attilát olvasni…

Valami mégiscsak igazi etalonná tette, amelytől korunkban születésének ideje a költészet napja lett! Mekkora az a Magyarország, és mekkora Európa az, amely verseiben megnyílik előttünk? Tán azért fontos a kérdés, mert benne nyugat felé hajtotta szárát az ősi keleti kultúrák magyar gyökere. A régiséget nem évszámokkal, hanem az eredet gyökerével mérjük. József Attila tehetsége elért a gyökerekig, s abból merítette erejét.

Amikor a tehetségek őrültnek látszanak, valójában a kor őrült: a hétköznapiság nem fogadja be a kivételeket. És ott van még az előítélet is, mely minden élet egyik legnehezebb része, amivel neki is meg kellett küzdenie. Az előítéletben a hagyomány nem értelmi megfontolás alapján mű-ködik. József Attila tudta, hogy nem minden előítélet és hagyomány rossz, és az előítéletek és hagyományok nem mindenkinek fájnak egyformán. A jó hagyományok pusztulása sem fáj egyformán mindenkinek. Neki pedig sok minden „nagyon fájt”…

A költő tudta, hogy aki meg bírja venni a biztonságát, az hamarosan meg tudja venni az igazságát is. Neki sosem volt pénze még egy „kuglerre” sem, nemhogy biztonságra, igazságra! Csalódást viszont ingyen kapott, egy egész tehervagonnal. A csalódás nem következmény, csak egy mélyedés, melyben elfér a kor mindenfajta vétke. S az a kor nem mutatott mást neki, csak az üres, arrogáns ábrázatát. A csalódásoknak is megvolt a maga illóolaj illata, akárcsak a szerelmeinek.

József Attilának volt még valami a tarsolyában, amely csak az utolsó pillanatban veszett el: a remény. Szegény évek alatt – mi más is lehetett neki? – azt mondják, a remény hal meg utoljára. Mert erre mindenkinek meg kell adni a lehetőséget, ha a kezdet nagyon nehéz, és a folytatás is az. Ha még ráadásul hosszan is tart, akkor csak a reménybe lehet kapaszkodni. De valamiért azt is elengedte az utolsó, tolató tehervonattal…

Van egy etalonunk, akinek születésnapja a költészet napja lett. Sosem fogjuk őt öregnek látni, rövid életéből ezt a lehetőséget is magával vitte. Szárszón ráterítette fekete fóliáját a végső földi gondoskodás, a valóság. Vannak dolgok, amit úgy kell hagyni: cigarettacsikket, fél mondatot egy papírcetlin, megválaszolatlan levelet, simogatást a kócos hajban. Ne nyúljunk örök fiatallá merevült vonásaihoz sem. Most már csak írásai maradtak nekünk, melyből árad a minőség iránti szomjúság, a fájdalmas szépség és a szeretet-éhség.

József Attila versei értékes hazai növények, a világszelekkel együtt hajladozók, magasodók. Ha bennük saját jövőnket akarjuk megvédeni és felnevelni, akkor egy egész nemzet is elférhet az árnyékában. Azért csendben megkérdezem itt és most, a XXI. század elején: milyen jövője lesz annak a magyar irodalomnak, melybe József Attila temette erejét?


♣    ♣    ♣
 
 
 
KLÁRIS irodalmi-kulturális folyóirat                                >>Impresszum<<                                Minden jog fenntartva!  ©