Kláris
Kláris
Főoldal Hírek Korábbi számaink Színházi kritikák Rólunk Élhető Világ Kapcsolat

Örökké virágáruslány

VALLOMÁS

Buczkó Imre

Nyolcvan évem

Hetvenöt évvel ezelőtt, vagyis ötéves koromban apámmal ültem az asztalnál petróleum-lámpafény mellett. Előtte kockás irkalap, kezében tintaceruza. Édesapám ügyesen rajzolta meg azt a jelenetet, amikor fiatal korában megzabolázott egy vad, addig használhatatlannak hitt, egyébként gyönyörű lovat. Mint mondta, a tét nagy volt. A sorozó tiszt ígérete szerint:  ha ez sikerül neki, beveszik huszárnak, amire közepes termete miatt addig nem volt esélye, de amihez makacsul ragaszkodott. Végül ezzel a lóval szolgált, mint az utolsó huszárok egyike.

A rajz szépsége, a jelenet izgalma elbűvölt, és elhatároztam, addig fogok tanulni rajzolást, amíg egy olyan rajzot tudok majd csinálni. Máig arra törekszem

Aztán új helyzet adódott. Négy évvel idősebb nővérem kelléktárában színes gombok tűntek fel. Ezekkel és vizes ecsettel szépeket festett, ami arra ösztönzött, hogy én is kipróbáljam minél gyakrabban, ha hozzá juthattam távollétében. Tőle legálisan is kaptam egy nagy ajándékot. Hatéves koromra tudtam írni és olvasni, elég jól számolni is. Csak most, sok évtized távlatából döbbentem rá, hogy ez volt pedagógusi vénájának első megnyilvánulása, ami életében fényesen igazolódott…!* Az eredmény az lett, hogy iskolába kerülve elég fegyelmezetlen gyerek voltam, mivel semmire nem kellett figyelnem, hiszen azokat már tudtam. Mihályovszky László, első tanítóm hamar megtalálta az  ellenszert. Osztatlan iskola lévén, amikor a többi osztállyal kellett foglalkoznia, engem megbízott azzal, hogy csendben segítsek osztályom kezdő tagjainak írásban, számolásban, rajzolásban, ami éppen soron volt. Patyolatgyerek lettem…

Ötödikes koromban Antal Miklós tanító úr már azzal bízott meg, hogy fessek vízfestékkel szemléltető képeket. Ezek egész és félbevágott gyümölcsöket ábrázoltak kis ágacskával. Végül készült egy lavórból mosakodó fiút ábrázoló kép: „Rendes mosdás jó egészség…". Szülőfalumban akkor még nem volt vízvezeték.

Közben fúrtam-faragtam, szer-kezeteket javítottam. Utam Kisvárdába, technikumba vezetett, ahol négy év múlva technikusi oklevelet szereztem. A technikum rajztanára Németh Béla festőművész volt, aki miután látta rajzaimat, külön foglalkozott velem és erősen  biztatott a Képzőművészeti Főiskola irányába. Ekkor ismertem meg Elekfy nevét és egy-két akvarelljét. Oda igyekeztem volna – ha a vasárnapi ebédnél apám tanácsát meg nem fogadom. Ő azt javasolta: „Fejezd be egyetemi szinten a műszaki tanulmányaidat. Mellette fest-hetsz, és ha tehetséges vagy, abban sem fogsz elkallódni. Ha két lábon állsz, biztosabb a jövőd, és  ha bármelyik vonalon támadás vagy csalódás ér, legyen  hova menekülni!” Példái meggyőzőek voltak. Bölcsességét immár sok évtized igazolta!

Az egyetemen az első szabadkézi rajzóra. Késik a tanár… A terem sarkában csábító látvány a gömbök, gúlák, más testek halmaza. Aztán bejött Cseh István festőművész. Mindenkihez odamegy, bemutatkozik, kezet fog. Az előttem lévő lapra tekintve megkérdezi: „Szeretsz rajzolni?” Választ se várva folytatja: „Nekem van egy szabadiskolám, csatlakozz hozzánk!”

MALÉV, a hatvanas évek elején új ember vagyok. Gépésztervező mérnökként egy iroda tervezése a feladat. Tervezői egyeztetésen bemutatkozik a belsőépítész: „Elekfy Ákos”. Ő volt Elekfy Jenő festőművész fia. Találkozásunkat az első pillanattól a Sors gesztusának éreztem. Ákos révén jutottam be édesapja műtermébe, ahol szívesen és kedvesen fogadtak. Itt szívhattam magamba Elekfy Mester filozófiáját, tanításait termékeny négy éven át, amit váratlan halála szakított félbe. Kapcsolatunkról több cikkben, két monográfiában és az „AIRPORT ART” c. könyvemben („Elekfy közelben” c. fejezet, Móra K., 2007) emlékeztem meg. Tanítványai közül nekem jutott a feladat, vagy inkább a megtisztelő lehetőség, hogy szellemi hagyatékát ápoljam. Születésének 120. évfordulóján  kezdeményezésemre nyerte el „Budapest– Erzsébetváros Posztumusz Díszpolgára” címet.

Tanulság: Mindegy, merre indulsz. Amit a SORS – nevezheted Isteni gondviselésnek – előírt számodra, az be fog következni.

–––

* Buczkó Margit pedagógus, író, költő – a Szerk.

♣    ♣    ♣
 
 
 
KLÁRIS irodalmi-kulturális folyóirat                                >>Impresszum<<                                Minden jog fenntartva!  ©