Kláris
Kláris
Főoldal Hírek Korábbi számaink Színházi kritikák Rólunk Élhető Világ Kapcsolat

Örökké virágáruslány

KÖNYVESPOLC

Kanizsa József

Szívből-JÖVŐ

Fehér József novellái

Fehér József a jeles születési évfordulóra a tizedik kötettel rukkolt elő. Ahogy a kiváló József Attila-díjas költő, Simai Mihály írja az előszóban:

„Fehér József finom tollvonásokkal rajzolja meg az emberi lélek titkos, rejtelmes rezdüléseit. A vágy, a szerelem, a férfi-nő kapcsolatok leírásában éppúgy, mint sorsfordító, nagy pillanatok, életre-kiható döntések ábrázolásában. A gondok-bajok-sorscsapások forgatagával küzdő, a maguk igazáért kiálló, az emberlét igazi értékeit képviselő hősökről ír szívesebben.”

Letisztult, jól felépítettek a művei. Úgy adja Olvasója kezébe, ahogy az illik. Kidolgozottan. A művek aprólékosan, mindenre odafigyelve vannak felépítve. Tehát érdekfeszítő, néha drámai pillanatokkal, epizódokkal teletűzdelve. Érdekes a könyv felépítése is. A húsz novella egytől-egyig olyan emberi sorsokról szól, tárja fel azokat az eseményeket, történéseket, amik az akkor paraszti sorsban jellemzőek voltak. De ez a mostani társadalmi helyzetre is elmondható, leírható, most is „a pénz beszél” vagy az, hogy ki, milyen magas pozícióban van, annak tudatában cselekszik, próbálja kihasználni az előnyt. Fehér József a maga precíz hitelességével jeleníti meg novelláiban a cselekmény sorozatot, néha szép költői hasonlatokkal oldja fel a feszültséget, vagy a drámai jeleneteket. Ilyen szép költői sor található „A Szivárvány-híd legendája” utolsó előtti bekezdésben is: „Marci és Zsuzsa egymásra néztek, és a lovukkal elindultak a Szivárvány-hídon fölfelé. Nem tudták hová, merre tartanak, de arra gondoltak, ott fent minden olyan szép és csodálatos lehet, ahol nem érheti őket soha semmi rossz ezután. Ahogy egyre feljebb értek, tündöklő fény áradt feléjük, és olyan gyönyörű zenét hallottak, amilyet még soha életünkben.”

Nem akarom Fehér József mind a húsz novelláját kielemezni, arra azért felhívom az Olvasók figyelmét, hogy érdemes mind a húszat elolvasni, hiszen mindegyikben tanulságos történeteket kapunk vissza, ezek a művek a mindennapjainkban is tanulságul szolgálhatnak mindnyájunknak.

Különös figyelmet érdemel, a „Kasza Mari mosolya”. Megrázó történet, mégis  Kasza Marira úgy emlékeznek, hogy „mosolyogva ment el”, s talán akkor is szerelmére gondolt, Talyigás Pálra, akit eltiltott tőle a szigorú Édesapja. Ennek az ellentétje a „Megbékélés”, ahol is végül a városi lányt befogadta a család, ahol boldog házasságban élhettek a fiatalok és az idősebb nemzedék... Viszont nagyon feszült pillanatokat nyújt az „Ilonka esküvője”, ahol a faluba betört román „banda” terrorizálta az esküvői menetet. Végül is Isten mentette meg a lakodalmas sokadalmat. Ez is egy megtörtént esetből feldogozott írói, drámai leírás. A „Nehéz teher” című novella is egy írói bravúr, tele fordulatokkal és végül minden kiderül, hogy a két fiatal – Juliska és Pali – „féltestvérek”, csak más-más anyától születtek. Az apa egy… Pali, édesanyja töredelmes vallomása után a lelkében visszapergette az életüket. Rájött, hogy nem is volt könnyű ezt a „nehéz titkot” az anyai szívben, lélekben ilyen hosszú ideig „lelki teherként” cipelni. Mindkettőjük lelkébe béke költözött. Nem könnyű úgy végigvinni egy talán valós, vagy régen megtörtént eseményt, hogy ne gondolkozzon el az Olvasó ezen a lelkileg nehéz pillanatokat végigvezető írói mondanivalón. Végül nem maradhatott benne, mint volt újságíróban az a történet sem, amelyikben „Mi történt Zénóval?”, aki a novella megírása miatt nem ment el nyaralni a családjával. Mint záró novella, jó példával szolgál az írótársaknak… Ez is elgondolkoztató mű.

Fehér József szereti az igazságot, nem szépíti a valóságot, viszont nagyon fordulatos, drámai helyzetekkel fokozza a mondanivaló közkinccsé megfogalmazását. Mindehhez a szép helyi, tájjelegű szófordulatokkal költőien fogalmaz. Ilyenkor Krúdyra gondolok, a sok szép hasonlatra. Krúdy, aki száz évvel ezelőtt mint a „nagy magyar író” lebilincselte az Olvasóit. Az utód, Fehér József is ezt teszi.

Fehér József novelláit nagyon nagy szeretettel ajánlom, őszinte megbecsüléssel és igaz zalai szívvel ajánlom a kedves Olvasók figyelmébe.

A borítót és a könyv illusztrációit Vörös Édua készítette.

A könyv a Kárász József Irodalmi Kör kiadásaként, fényesi Tóth János neve alatt jelent meg. Készült a „Norma” Nyomdász Kft. Kiadó és Nyomda nyomdájában, 2015-ben. 152 p.


♣    ♣    ♣
 
 
 
KLÁRIS irodalmi-kulturális folyóirat                                >>Impresszum<<                                Minden jog fenntartva!  ©