Kláris
Kláris
Főoldal Hírek Korábbi számaink Színházi kritikák Rólunk Élhető Világ Kapcsolat

Örökké virágáruslány

ESSZÉ

B. Riskó Irén

Társas magány – ingerhiányos kötődés

Az emberi lét minősége a test és lélek harmóniájának függvénye, amelyre a párkapcsolat különösen nagy hatást gyakorol.
Ha abból indulunk ki, hogy az életminőséget egy biztonságérzetet nyújtó társkapcsolat működése óriási mértékben képes befolyásolni, közelebb kerülünk a társas magányt fenntartó emberek motivációjának megértéséhez. Nem merjük kimondani, de tudatunkban a társas magányt az érdekek érvényesítésének egyik formájával azonosítjuk. Mi másért marad együtt két ember, ha már nem működik közöttük olyan érzelmi kötelék, amely valamilyen szinten boldoggá tenné őket? Boldogtalan egyedül is lehet bárki, vagy keresheti másnál a boldogságot, nem szükséges egy érzelmileg közömbös társ közelsége. Ennek ellenére a társas magány, mint ingerhiányos kötődési forma, gyakorlatilag az emberiséggel egyidős. Még ma is létezik olyan vallási közösség, ahol a testi kapcsolat kizárólag a gyermeknemzésre korlátozódik. A házasság mint gazdasági közösség funkcionálhat egy életen át. Ennek ismeretében kötnek házasságot, tehát eleve elfogadottnak tekintik a házasság szükségszerűségét mint önként vállalt kötöttségi formát, akár érzelmi kötődés hiányában is.
Felmerül a kérdés, a társas magányban élők a látszat fenntartásával lényegesen előnyösebb helyzetbe kerülnek-e, mintha képesek lennének megszüntetni a gyakran emberhez méltatlan helyzetet. Anyagilag mindenképpen kedvezőbb, ha a közös vagyont nem kell felosztani, sőt, két jövedelemből akár gyarapítani is lehet. Nem utolsó szempont az sem, hogy a nők megtarthatják a házassággal elért társadalmi pozíciójukat, ha azzal előnyösebb helyzetbe kerültek.
Fiatal korban egyértelműen a gyerekre/gyerekekre hivatkozva állandósul az egy fedél alatt, de gyakorlatilag magányosan élők kapcsolata. A társas magány hosszú időn keresztül tartó elviselésére képes emberek többsége saját boldogságát abban látja kiteljesedni, ha családját biztonságban érzi. Ennek sok esetben jelentős előnye, de hosszú távon komoly hátránya mutatkozik. Elsősorban a társas magányban élő szülők gyerekeinek érzelmi fejlődésében komoly zavart okoz. A gyerekek minden apró jelre fogékonyak. Látják szüleiket a napi gondok megoldásával küzdeni, de nem látják azt az érzelmi összetartozást, amely később a saját párkapcsolatukhoz, egyszerű pozitív érzelmeken túli, valódi szerelmi kötelékhez navigálná őket.
Később, ha a gyerekek felnőnek, a házastársak között létrejön egy ki nem mondott, de tudat alatt raktározott biztonságérzet, amelyet a társak, a közös problémák megoldásának aktív részvételével rögzítettek. Ez hosszú időre képes konzerválni a társas magánynak azt a formáját, ahol valamilyen szinten működik az összetartozás érzése, de a boldogság nagy ívben elkerüli az egymás mellett élőket.
Többségük elfogadja a fizikai egymás mellett élés állapotát, mindaddig, amíg valamilyen jelentősebb esemény az öntudatát fel nem ébreszti. Legtöbb esetben ezzel már olyan mértékben elkésnek, hogy gyakorlatilag kevés lehetőség marad a változtatásra, s gyakran előfordul, hogy nem is kívánják a hosszú idő alatt megszokott életformát feladni. Akár kényelmi szempont, akár önbizalom hiánya képes elfojtani a helyzet felismerésére vonatkozó megnyilvánulások elleni lázadást. Ennek következménye, hogy nem beszélnek a kihűlt, vagy sohasem volt megfelelő hőfokú érzelmekről, inkább valamilyen pótcselekvéssel kompenzálják a hiányérzetet.
Vannak azonban, akik a maguk módján kifejezik a szeretetéhség kínzó érzését. Leggyorsabban a virtuális világ társasági portáljain bizonyítható, hogy a társas magányban élők magányosabbak, mint az egyedülálló személyek. Az egyedülállók szabadabban mozoghatnak, közelebb kerülhetnek a családjukhoz, rokonsághoz, kapcsolódhatnak baráti társaságokhoz, amíg a társas magányban élőknél gyakran előfordul, hogy társukat megfosztva ezektől a lehetőségektől, gyakorlatilag béklyóban tartják egymást.
A virtuális világban a házasságban élők társat, párkapcsolatot keresnek, válási szándék nélkül. Gyakran előfordul, hogy nem kizárólag a testi kapcsolat dominál, elég csupán egy virtuális lelki társtól kapott kedves szó, egy gesztus értékű dicséret, a napi gondok, problémák meghallgatása, amely segíti az érzelmileg közömbös házastárs jelenlétének elviselését.
Korábban is működtek a társas magány elviselésének enyhítésére megoldások, de valamivel diszkrétebb formában, mint ma. Munkahelyi, baráti társasági, tágabb rokonsági körben megtalálták a módját, hogy lepel fedje a nyilvánosság elől szerelmük, vagy éppen csak időnkénti szeretetéhségük csillapítására alkalmas kapcsolatok sejthető történéseit. Az ilyen típusú, házasságon kívüli kapcsolatok létezése nem illett bele a társadalom által elvárt erkölcsi normákba. Talán ezért kavart óriási vihart Miskolczi Miklós 1980-as évek elején írt „Színlelni boldog szeretőt” című könyve. Lerántotta a leplet olyan kapcsolatokról, amelyekből köztiszteletben álló személyek is magukra ismerhettek.
Jelenleg minden második házasság válással végződik. Ha összehasonlítjuk a XX. század második felében rögzített válási statisztikával, döbbenetes az eltérés. Az elmúlt században a válás gyakorlatilag törvényileg szabályozott, komoly procedúrával járó küzdelem volt. Egyszerű emberek számára anyagilag, jogilag olyan terhet jelentett, amelyet kevesen mertünk vállalni. Következménye, hogy abban az időben, egyéb lehetőség hiányában, a társas magány természetes jelenségként működött.
A múlt században társas magányban élő szülők gyerekei, a mostani középgeneráció (ritka kivétellel) már nem fogadják el a társas magányt mint kapcsolati formát. Inkább nem kötnek házasságot, vagy ha igen, akkor is csak addig maradnak együtt, ameddig nem irritáló számukra a társsal kötelékben élni. A szabadabb párkapcsolatban élő generáció életmódjának következménye évtizedek múlva válik majd értékelhetővé, a most felnövő generáció érzelmi fejlettsége által.


♣    ♣    ♣
 
 
 
KLÁRIS irodalmi-kulturális folyóirat                                >>Impresszum<<                                Minden jog fenntartva!  ©