Kláris
Kláris
Főoldal Hírek Korábbi számaink Színházi kritikák Rólunk Élhető Világ Kapcsolat

Örökké virágáruslány

SZÉPIRODALOM

Király Lajos

Szabad énekelni?!

Vártuk a téli ünnepeket. Gyermekkorunkban különös varázsa volt a Karácsonynak, az Újévnek, a Háromkirályoknak. Vártuk, mi, a 7–8 éves gyerekek: a Kertai Tibi, a Halász Feri, a Turcsics Jancsi, a Turcsics Jóska, a Pénzár Jóska, a siketnéma Nagy Jancsi és jómagam.

Karácsony előtti napokban szinte varázsütésre megindult a havazás, és Isten egéből kövér pelyhekben hullt a hó. Amerre a szem ellátott, fehérség vakított. A csend, a tisztaság és az áhítat födte be a tájat. Ez a tisztaság és a boldog várakozás bizsergett az emberi szívekben is.

Karácsony napján elállt a hóesés. A bélavári határt vastag hótakaró borította, téli álmát aludta a vetés. A fák és bokrok fehér, ünnepi díszben álltak. A házak zsúpfedeleit, tetőcserepeit arasznyi vastag hólepel takarta. Az emberek mocorogni kezdtek, és sercegő hangú falapáttal vágtak utat a hótakaróban. Prüszkölő lovak ezüstös füstöt lehelve fejbólogatva húzták a hatalmas faszánkókat. A szánkókon kucsmás, bundás parasztemberek és hárászkendős parasztasszonyok toporogtak...

Eljött a Szenteste. A falu csöndjét durrantók hangja verte föl. A durrantó nem volt más, mint a jó öreg pincekulcs. A kulcstollnál levő lyukba beleszeltük a gyufa foszforát. Egy madzagot a kulcs fejéhez kötöttünk, a madzag másik végére pedig vasszeget erősítettünk, amelyet pedig a foszforral megtömött kulcslyukba illesztettünk. A madzagot a kezünkbe vettük, így az egész egy kengyelszerű alakzatot vett fel. A kulcslyukba rögzített szög fejét erősen egy kútkávához vágtuk, és az akkorát durrant, hogy a halottak is felrezzentek a temetőben. A kút visszhangozta a dübörgést. Persze jobb híján megtette a durrantáshoz egy betonoszlop is. A hatás így sem maradt el. A durrantóhoz jó volt a kisebb kulcs is, igaz, kisebb volt a hangja, és nem volt olyan hosszú életű. Sok verést kaptunk mindezekért, mivel a foszfor egy-két durrantás után tönkretette az otthonról elcsent szekrény- és sublótkulcsokat. A durrantásnál a kulcs lyukas feje szétnyílt, mint a bazsarózsa…

Szóval durrantók hangjától kísérve beköszöntött a Szenteste. Mi párosával – olykor hárman – elindultunk énekelni. Eleinte a Turcsics Jóskával, Pénzár Jóskával, Halász Ferivel mentem párban. Később – több éven keresztül – a siketnéma Nagy Jancsival, aki dörmögve, küszködve, csillogó szemmel énekelte a szent énekeket. Sajnálták őt és dicsértek engem, hogy a legnemesebbet cselekedtem: egy szerencsétlen sorsú embertársamnak, barátomnak adtam meg a sikerélményt, az éneklés lehetőségének és a pénzkeresetnek az örömét.

Ahogy házról-házra haladtunk, sok mindent láttunk. Gazdagon díszített, plafonig érő fenyőfákat a hatalmas toalettükör mellett, szegényes kis karácsonyfákat a konyhaasztalon. Színes krepp-papírba csavart lábasokban fenyőfacsemetéket, vagy a plafonra akasztott, összekötött fenyőfaágakat, amelyeken aranyozott és ezüstözött diók, sütemények, sárga és piros almák csüngtek alá. Ki miként élt, boldogult, olyan fenyőfát állított.

A karácsonyi és a többi éneklésnek íratlan szabálya volt. Ha túl korán mentél, akkor nem mindenütt fogadott a ház gazdája, és kevés pénzt kaptál. Ha pedig túl későn indultál, akkor már mások megelőztek, és ezért volt kevés az összegyűjtött pénzed. Amint baktattunk a hóban és sorra vettük a házakat, akkor is sokat tapasztaltunk…

Először is: miként jutunk be az udvarba? Ahol kutya volt, ott torkaszakadtából kiabáltunk az utcáról: „Szabad énekelni?!” Ekkor, ha meghallották, vagy meg akarták hallani a kiáltozást, kijöttek az udvarra. A kutyát beengedték a szobába, és énekelhettünk. Ha többszöri kiáltozás után sem jöttek ki, akkor tudtuk, hogy a kutyát nem véletlenül hagyták szabadon. Vagy nem volt pénzük, vagy túlságosan is sok. Hamar megtanultuk, ki fogad bennünket szívesen és milyen ember, így aztán Újévkor meg Vízkeresztkor és a továbbiakban soha nem próbálkoztunk olyan házaknál, ahol először is kudarc ért bennünket.

Tapasztalásainkat másodsorban pedig akkor szereztük, amikor eljutottunk a ház ajtajához. Ekkor ismét kiáltottunk: „Szabad énekelni?!” A válasz megint más és más volt. A „Már voltak!” azt jelentette: vagy már voltak énekelni mások, vagy nincs pénzük, vagy sajnálják tőlünk az aprópénzt. Ismét megtanultuk, hogy hova menjünk, és hova ne.

Amikor elkövetkezett a várva-várt: „Szabad!”, akkor angyalian tiszta hangon elkezdtünk énekelni Karácsonykor: „Krisztus Jézus született, örvendezzünk. Neki öröm éneket zengedezzünk.” Általában kint az ajtó előtt énekeltünk a pitvarban, a tornácon vagy a gangban. Aki meg kérte, annak bent a szobában. Mindig „Dicsértessék a Jézus Krisztus!” köszöntéssel fejeztük be az éneklést. „Mindörökké! Ámen” volt a válasz. Ekkor kaptunk 10, 20, 50 fillért, 1, 2, 5 vagy 10 forintot. Egy-két alkalommal adtak 10 forintot. Ez egy főnyereménnyel is felért. Többségében fejenként 50 fillért és 1 forintot adtak. Volt, ahol almát, körtét, aszalt szilvát vagy szaloncukrot kaptunk…

Este 9 órakor befejeztük az éneklést, és összeszámoltuk a közös keresetet. Zsebeinkből az asztalra raktuk az összes pénzt és kupacokba raktuk, akár a régi bankárok. Mikor tudtuk, hogy mennyi a bevétel, azt két egyenlő részre osztottuk. 100–150 forint jutott fejenként. Ez nem kis összeg volt az 1950-es évek végén, az 1960-as évek elején. Ugyanígy mentünk Újévkor, amikor az „Ó, szép Jézust” énekeltük, vagy Vízkeresztkor a „Háromkirályok napján” kezdetű szenténekeket kántáltuk…

Talán 14–15 évesek lehettünk, amikor befejeztük az éneklést. Átadtuk a terepet a fiatalabbaknak, tapasztalják ki ők is az emberek tulajdonságait éneklő útjuk során. A téli nagy ünnepek eljövetelekor meghatódva gondoltunk a 7–8 év alatt összegyűjtött emlékeinkre.

Melegség töltötte el szívünket, amikor láttuk, hogy a kis gyerkőcök miként törtetnek előre a hóban. S ahogy házról-házra jártak, messzezengett tiszta hangú kérdésük-kiáltásuk: „Szabad énekelni?!”


♣    ♣    ♣
 
 
 
KLÁRIS irodalmi-kulturális folyóirat                                >>Impresszum<<                                Minden jog fenntartva!  ©