Kláris
Kláris
Főoldal Hírek Korábbi számaink Színházi kritikák Rólunk Élhető Világ Kapcsolat

Örökké virágáruslány

KÖNYVESPOLC

Stancsics Erzsébet

Színészek, szerepek II.

Tárkányi Imre könyve

Akik szeretik a színházat és a filmeket, régóta várták a szerző most megjelent kötetét, amely folytatása a 2010-ben megjelent Színészek, szerepek – emlékek c. kötetnek. Tárkányi Imre eddig megjelent könyveiből négy verseskötet, egy novelláskötet és három színházzal, filmmel és színészekkel foglalkozó könyv. Ha valaki csak belelapoz ezekbe a „színészes” könyvekbe, bizonyára nem tudja könnyen letenni. Ennek az egyszerű oka az, hogy mindnyájan szerettünk, szeretünk egy-egy kedvenc színészt, mozit, színdarabot, akik és amelyek az idő múlásával lassan emlékezetünkben a feledés homályába vesznek. Nyelvünkön van még a nevük, de már nehezen jut eszünkbe, hiába erőlködik a memória.

Ebben is segítséget ad Tárkányi Imre szakkönye: felidézi és újra átélhetővé teszi az olvasó számára a kedves szerepeket, előadásokat, filmdarabokat, amelyeket látott. Elképesztő háttéranyaggal rendelkezik: könyvekkel, életrajzokkal, enciklopédiákkal, lexikonokkal, újságcikkekkel és nem utolsó sorban rengeteg régi filmmel. Fejében felmérhetetlen tudás van az elmúlt 70-80 év filmjeiről, színházi eseményeiről, amelyeket mi is szívesebben nézünk, mint a horror, triller vérfürdőket a TV műsorában.

Élő, színészpályájuk csúcsán dolgozó kedves arcokkal és életrajzukkal találkozunk a könyvben, mindegyikhez mellékelve egy-egy korabeli fotó híres, még ma is emlegetett alakítású szerepeikből. Sajnos Avar István és Sztankay István, a Nemzet Színészei elhunytak a könyv készítése közben. 75 művésszel találkozhatunk a kötetben, akik valamennyien szívünkhöz közelálló, régi, kedves ismerősök, szinte utánunk köszönnek fiatalabb korunkból, amikor még faltuk a filmjeiket, színházi darabjaikat és kedvenc újságunk a Film, Színház, Muzsika volt. Óhatatlanul melléjük rakjuk saját élményeinket, ahogy felidéződnek olvasás közben. Ki ne emlékezne az Egy pikoló világos Ruttkay-Bitskey mozi párosára, vagy Pap Vera és Benkő Gyula alakítására Az üvegcipő c. vígjátékban? Felejthetetlen volt Piros Ildikó és Huszti Péter Az ördögben, vagy Kubik Anna és Sinkovits Imre Advent a Hargitán c., azóta is utolérhetetlen szépségű darabjában. Újabb kötetet lehetne megtölteni saját visszaemlékezéseinkkel, élményeinkkel, ha igazán elmerülünk és átadjuk magunkat a könyv olvasásának.

Tárkányi Imrének azonban nemcsak lexikális tudása van, hanem költői-írói vénája is. Nem száraz adatokat sorol fel és illusztrál fotókkal, hanem fordulatos, egyéni stílusa által újra beleéljük magunkat a régi színházi eseményekbe. Néhány jelzővel szuggesztíven járja körül a szerepeket, mögöttük az idő és messzeség van, elhagyott éjszakák, melyeket látni vélünk magunk előtt. Szinte illatokat is éreztet velünk: a filmvásznon látott konyhából ételszag csap az orrunkba. Nem a kész, hanem a készülő ételé, amely olyan, mint a jó must, amely előre jelzi a nemes bor finomságát.

Tárkányi Imre nemcsak verseivel, novelláival, hanem „filmes-színházas” könyveivel is a múlt lelkének akar kaput nyitni, ami hatalmas alkotó és kohéziós erő. Lélekben érlelt, sűrített gondolatok ezek; kompozíciós jelentése, tartalma, súlya és értéke literatúránk tárgyilagos és lírai pallérozottsága.

Jó dolog, ha valaki csendes örömmel, szemérmes büszkeséggel nézheti végig könyvei megjárt útját és tudja: nem dolgozott hiába. Minden szó, kép, mozdulat, emberi jellem, melyet összegyűjtött, célba érkezett: az olvasó szívébe.

(Tárkányi Imre: Színészek, szerepek II.  URÁNUSZ K., Bp., 2014, 162 p.)


♣    ♣    ♣
 
 
 
KLÁRIS irodalmi-kulturális folyóirat                                >>Impresszum<<                                Minden jog fenntartva!  ©