Kláris
Kláris
Főoldal Hírek Korábbi számaink Színházi kritikák Rólunk Élhető Világ Kapcsolat

Örökké virágáruslány

PRÓZA

Cseke J. Szabolcs

Egy sima, egy fordított…

Hát mégiscsak kiérdemelte a Szolgálati Emlékérmet! Anno nem gondolta volna, nem pedagógusi kalandozásai idején, mikor még nyári szabadságra sem mehetett addig, míg nem elemezte, összesítette az egész tanév s az érettségi vizsgák tapasztalatait. A család a nyaralóban, ő meg az ömlesztett igazgatói, szakfelügyelői jelentésekkel körbevéve. Egy-két év, s már unalmas rutinná vált az egész, hiszen szinte ugyanazt olvashatta évről évre szintehogy ugyanazoktól.
Hja, a konszolidált, átkos békeidők ! Ekkortájt kapott újra rá, hogy a kivonatolt adatokat, szófordulatokat tartalmazó kisebb-nagyobb cédulák hátoldalára rímes „képleteket” firkálgasson az újabb kávé vagy szivarka helyett, akárcsak szaturálódott, a sok maszlagtól túltelítődött egyetemista agya egykori titkos elzsongításaként. Igaz, akkor még szivarra nem tellett. Egy sima jegyzetoldal, egy fordított költött világ-szeletke . Melyik a valóság? És most? A pedagógusi végkifejlet. A „szolgálat”. Az Egyetemi Színpad kissé lerobbant terme... A „Magyar Népköztársaságot szolgálom” fogadalma. A „ne bolondozzon már, elvtárs, azzal, hogy versikéket akar megjelentetni!” Stb., sőt STB.! Most aztán rendezgetheti majd az óravázlatokat s egyéb limlomjait a Pályának. Oda sem figyelve. Nehogy mégiscsak megfájduljon valami odabent! Csak ezek a hátoldalak ne lennének így kicifrázva! Miért is nem használta őket is simán!
Most már lehet az „Egymondatot” is tanítani. Mit lehet! – Kell, Tanár úr! – így szólott az igazgató, a volt tanítvány. Lehet, hogy annak idején ő küldte azt a levelet az villetékesnek”, ami aztán, mint az új illetékesnél, nála landolt, hogy „egyesek zsarnokságról írt verseket is…”, ahelyett, hogy a megbízható költő elvtársakra fektetnének még nagyobb hangsúlyt . Aztán meg: „Ma már a Köztársaság szolgálata a kötelesség, kartársak. Gondolja át, aki másra esküdött!”
Hát akkor dobja el a fordított oldalt is, mert most már a sima a fordított? Vagy másolja át az új lapokra, melyeknek mindkét oldala sima? 
A sárgult lapon szinte magát kínálta az „ars poetica” cím, hogy átírja Harc poeticára. Merthogy a legelavultabb, nyugdíjazott lapoknak, sőt érmeknek is két oldala van. Vagy van egy mindig vitatott harmadik is? A költészet?


♣    ♣    ♣
 
 
 
KLÁRIS irodalmi-kulturális folyóirat                                >>Impresszum<<                                Minden jog fenntartva!  ©